Novým ředitelem Nemocnice Na Bulovce bude dosavadní náměstek František Novák

Novým ředitelem pražské Nemocnice Na Bulovce bude od 1. května František Novák. Dosud působil jako její provozně-technický náměstek a po odvolání ředitelky Andrey Vrbovské byl pověřený vedením nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v pátek na webu.

„Od nového ředitele očekávám maximální součinnost s ministerstvem na veřejnosprávní kontrole, která v nemocnici od konce března probíhá, a také provedení auditu současných dodavatelských smluv,“ řekl k Novákově jmenování ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Novák by podle něj měl nastavit transparentní systém řízení nemocnice, zadávání veřejných zakázek a připravit návrh na stabilizaci hospodaření a její další rozvoj. „Budu vyžadovat průběžné informace o stavu těchto úkolů a aktuální situaci v nemocnici,“ dodal ministr. 

Novák vystudoval Vysoké učení technické v Brně, následně několik let pracoval jako projektový manažer. V Nemocnici Na Bulovce působí od roku 2012. Vrbovská byla ředitelkou od roku 2013.

Jmenování nového ředitele Nemocnice na Bulovce přišlo poté, co ještě ve středu  ministr zdravotnictví prohlásil, že na pozici vypíše nové výběrové řízení, protože výsledky toho posledního byly nejednoznačné. „Řada členů výběrové komise se zdržela hlasování, protože zkrátka řekli, že nejsou schopni z těch kandidátů vybrat někoho natolik kvalitního, aby mohl být jmenován do čela nemocnice, takže tam to ještě zvažuji,“ uvedl tehdy Vojtěch. 

Od nástupu Vojtěch provedl několik personálních změn

Po uvedení do funkce loni v prosinci novinářům ministr řekl, že vedle změn ve svém úřadu bude zvažovat i změny v přímo řízených organizacích. Některé podle něj nemají dobré výsledky. Od jeho nástupu tak skončil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, který čelil kritice zejména lékařů a lékárníků kvůli zavádění elektronických receptů, a ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová, podle ministerstva kontroly ukázaly pochybení.

Ministr odvolal také ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD), který svůj konec v čele nemocnice spojoval s politikou. Byl totiž ve sporu s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ve středu ministr jmenoval jeho nástupce Evžena Machytku.

Už v lednu skončili i dva ze tří odborných náměstků ministra, nově má obě jejich sekce vést jeden, kterého ministerstvo hledá. Sněmovní opozice jeho kroky kritizuje, vláda v demisi by je podle ní dělat neměla.