Novohradské hory nemají statut CHKO

České Budějovice - V dnešním posledním dílu letního seriálu o krásách naší země vás zavedeme na místo, které sice najdete v mapách i průvodcích, ale ve skutečnosti neexistuje. Řeč je o chráněné krajinné oblasti Novohradské hory. Unikátní území považují vědci za „malou Šumavu“. Vláda už několikrát uvažovala o tom, že ji skutečně prohlásí za chráněnou oblast. Nikdy se to ale nestalo.

Pronajmu chatu na okraji chráněné krajinné oblasti Novohradské hory. Podobných inzerátů a dalších odkazů je možné na internetu najít přes dvacet tisíc. Chráněná oblast je vyznačena i na většině map od autoatlasů až po ty internetové. Přitom ve skutečnosti neexistuje. „Ve většině map je sice vyznačená, ale vyhlášena zatím nebyla,“ potvrzuje autor průvodce Novohradskými horami Jiří Cukr. „Plán narazil především na odpor samospráv v Novohradských horách,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Většina oslovených starostů skutečně s vyhlášením CHKO nesouhlasí. Stávající stav jim podle jejich slov vyhovuje. „Pokud by zde vznikla chráněná krajinná oblast, tak by to s sebou přineslo zákazy a různá omezení, jako je tomu na Šumavě. Myslím si, že to není třeba,“ argumentuje starosta Pohorské Vsi Jiří Křikava. I mezi zástupci samosprávy ale existují výjimky. „Hrozí to, že nebudeme moci dělat takovou výstavbu, jakou bychom chtěli. Ale také bychom si měli uvědomit, že příroda je cennější,“ říká starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová.

Reportáž Petra Šuleře (zdroj: ČT24)

Ve skutečnosti o nijak vyhrocený spor nejde. Většina obyvatel si i podle ochranářů uvědomuje, že Novohoradské hory představují jednu z nejméně civilizací dotčených oblastí ve střední Evropě. „Řadu let byly nepřístupné, protože tudy procházelo hraniční pásmo. Po roce 1990 zde nevznikly značené turistické trasy ani cyklotrasy, které se zde zřizují až v poslední době,“ uvádí Jiří Cukr.

Vědcům to naprosto vyhovuje. Žijí zde stovky chráněných živočichů. Mimořádně čistá je například voda v horských potocích a jezerech. Dohněda ji zbarvuje rašelina. „Novohradské hory leží blízko Alp a rostliny migrují z Alp přímo do Novohradských hor,“ připomíná Petr Lepší z CHKO Blanský les. „Určitě je možné v Novohradských horách projít řadu stezek, aniž byste tam potkali člověka,“ zdůrazňuje Jiří Cukr. Malá hustota obyvatel a tím i minimum světelného smogu přitahuje i astronomy, ti chtějí na jednom z vrcholů postavit speciální observatoř. Fakt, že rozsáhlé území není celkově chráněno, se zatím nijak negativně neprojevil. CHKO se z Novohradských hor podle ochranářů v nejbližší době nestane. Zároveň tady neregistrují žádné velké projekty, které by mohly krajinu znehodnotit.

Vydáno pod