Muž na internetu nabízel mobily a herní konzole, policie ho obvinila z rozsáhlých podvodů

Olomoučtí policisté dopadli jednatřicetiletého muže ze Slovenska podezřelého z rozsáhlých podvodů, kterých se dopouštěl prostřednictvím známých českých inzertních portálů. Podle dosavadních zjištění podvedl od roku 2017 nejméně čtyři sta lidí, které pod záminkou prodeje mobilních telefonů a herních konzolí obral minimálně o tři miliony korun. Poškození jsou z celé republiky.

Kriminalisté na případu pracovali zhruba rok, prvotním impulsem bylo podané trestní oznámení od muže z Přerovska v září 2020. Podle vedoucího oddělení Radka Otáhala skončil muž podezřelý z podvodů ve vazbě, hrozí mu až osm let vězení.

„Prozatím je obviněn z osmadvaceti dílčích útoků vůči poškozeným se škodou čtyři sta tisíc korun. V nejbližší době bude trestní stíhání rozšířeno o další podstatnou část dílčích útoků, kdy počet poškozených je kolem čtyř set a celková škoda dohromady kolem tří milionů korun,“ řekl Otáhal.

Muže zadrželi v Břeclavi, policisté kvůli trestnímu řízení úzce spolupracovali s kolegy ze Slovenska, kde provedli v místě jeho bydliště také domovní prohlídku. Zajistili výpočetní techniku a mobilní telefony. „Nyní důkazní materiál vyhodnocujeme, je možné, že počet dílčích útoků ještě vzroste,“ dodal Otáhal.

Používal falešné doklady a mailové adresy

Podle vyšetřovatele Jiřího Prečana pachatel vkládal inzeráty na známé české inzertní portály, pro kontakt založil až dvě stovky e-mailových schránek.

„K prodeji nabízel hlavně mobilní telefony a herní konzole v hodnotě mezi deseti a dvaceti tisíci korunami. Jako záruku, že se nejedná o podvod, posílal i naskenované občanské průkazy, řidičské průkazy či karty zdravotních pojišťoven vystavené na různé osoby. Doklady si sám opatřoval. Podle dosavadních zjištění zakládal inzeráty, ve kterých nabízel lidem práci v zahraničí a vyžadoval po nich právě zaslání dokladů,“ popsal Prečan.

Poškození tak podle policistů netušili, že jde o podvod. „Dokázal je přesvědčit, aby mu zaplatili předem na účet, peníze zasílali do bitcoinové směnárny,“ doplnil vyšetřovatel.

Dodal, že pro analytiky to byla mravenčí práce, podařilo se jim propojit skutky podle podobného scénáře za posledních několik let. Muž byl přitom v České republice za podobné skutky již prověřován, na Slovensku byl za ně již pětkrát odsouzen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoDokončení páteřní dálniční sítě je prioritou, říká Bednárik

Lepší propojení mezi regiony, s evropskými zeměmi i kratší cestovní vzdálenosti – to vše přinese dokončení páteřní dálniční sítě. Právě to označil ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v Událostech, komentářích z ekonomiky za jednu z největších priorit. Nejdůležitější je podle něj dobudování páteřní sítě dálnic a silnic prvních tříd. „Když už nedokončit do konce volebního období, tak aspoň je připravit tak, aby se daly dokončit do roku 2035,“ klade si za cíl Bednárik. Senátor Ondřej Lochman (STAN) považuje za prioritní práci na dálnici D0 označované jako Pražský okruh a dálnici D52 a D3. Dokončená dálniční síť bude mít podle obou diskutujících pozitivní vliv na českou ekonomiku. „Investice do toho, že budeme mít novou dálniční síť, která nám přinese vyšší HDP, znamená, že stát bude mít reálně více peněz a potom se bude lépe žít občanům,“ uvedl Lochman. Debatou provázeli Jakub Musil a Hana Vorlíčková.
před 15 hhodinami

KVÍZ: Vyznáte se v nářečích češtiny?

Nářečí češtiny v sobě odrážejí tisíc let vývoje tohoto jazyka. Zachovaly se v nich dodnes některé středověké prvky, proto mohou být někdy nesnadno srozumitelná. Mizejícímu světu tuzemských nářečí se teď věnuje výstava Kriticky ohrožené jevy našich nářečí v Galerii Věda a umění Akademie věd ČR na pražské Národní třídě.
před 20 hhodinami

VideoPřed třiceti lety se začal psát konec kladenské Poldi

Před třiceti lety se začal psát definitivní konec kladenské Poldi. Na přelomu února a března 1996 vyvrcholil spor mezi státem a firmou Bohemia Art, která ocelárny zprivatizovala. Podnik vedený Vladimírem Stehlíkem se propadal do stamilionových dluhů, neměl na energie a nezaplatil ani celou kupní cenu. O rok později skončil v konkurzu a tisíce lidí musely hledat novou práci. V roce 2019 soud potvrdil, že Stehlík způsobil ocelárně škodu – místo 117 milionů ale jen necelých 600 tisíc korun.
před 22 hhodinami

Zbrojařská firma chce v Ralsku výcvikové centrum. Část místních se projektu obává

Zbrojařská společnost DSS, zapojená do muniční iniciativy, plánuje v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku vybudovat výcvikové centrum pro policii, armádu a NATO. Někteří místní obyvatelé se ale obávají, že by v areálu mohl vzniknout také muniční sklad. Radnice projekt obhajuje jako výhodný.
7. 3. 2026

Karlovo náměstí v Praze se chystá na rekonstrukci, probíhá přesadba stromů

Na Karlově náměstí v Praze začaly přípravné práce před jeho rekonstrukcí. Při nich město nechává přestěhovat několik až devět metrů vysokých stromů. Za pomocí jeřábu je pracovníci vytahují i s kořeny a převážejí do jiné části parku. Podle krajinářské architektky z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Barbory Liškové aktuálně probíhá přesadba pěti kusů stromů a celková rekultivace prostoru. Rekonstrukce samotného náměstí začne na přelomu roku a potrvá zhruba tři roky.
6. 3. 2026

Ve Studénce se uzavře nebezpečný železniční přejezd. Pokračuje stavba podjezdu

Stavba podjezdu pod železniční tratí ve Studénce na Novojičínsku postupuje do hlavní fáze. V sobotu 7. března se uzavře frekventovaný přejezd, který je považován za velmi nebezpečný. Zanikne tak křížení hlavní trati mezi Přerovem a Ostravou s důležitou silnicí. Provoz vlaků zůstane zachován, osobní i nákladní auta budou muset místo objíždět. Stavba podjezdu má být hotová příští rok.
6. 3. 2026

Protivínské listy musí zveřejnit upravený text kritika radnice, rozhodl soud

Okresní soud v Písku sice zamítl žalobu opozičního zastupitele Milana Mráze (nez.) kvůli údajné cenzuře v Protivínských listech, zároveň ale rozhodl, že městem vydávaný zpravodaj musí otisknout upravenou verzi kritického článku o protivínských radních, který původně odmítl vydat.
6. 3. 2026

Vědci z Liberce vyvinuli zubní nanonit ke snížení rizika parodontózy

Probiotickou zubní nanonit, která může snížit riziko parodontózy, vyvinul tým vědců Technické univerzity v Liberci ve spolupráci s lékaři a odborníky z několika českých institucí. Nový typ zubní nitě je na světě unikátem, obsahuje živé probiotické kultury, které mají pomáhat potlačovat bakterie spojené se záněty dásní, a mohou tak přispět k prevenci parodontitidy.
6. 3. 2026
Načítání...