Jen opravy pražské kanalizace po povodních budou stát miliardu

Praha – Účet metropole za červnové povodně se začíná téměř po dvou měsících zpřesňovat a už teď je jasné, že největší škody napáchal vodní živel v místech, která mnoho lidí nespatří – v pražském podzemí. Opravy pražské kanalizace budou stát přes miliardu korun. Z průzkumů vodohospodářů vyšlo najevo, že zničeno je téměř 10 kilometrů stok. Na rozdíl od rekordní velké vody z roku 2002 nejsou hlavním viníkem rozvodněná koryta řek, ale bleskové povodně po přívalových deštích.

Přívalové deště ničily pražskou kanalizaci hlavně v okolí Proseka. Zůstaly po nich rozlámané laminátové stěny, spadané cihly nebo úplně rozbité stoky. Na některých místech dokonce i v těchto dnech hrozí propad silnice. Stabilitu zdí proto musí neustále měřit speciální čidla.

„Kdyby se tady cokoliv stalo, tak ta auta můžou skončit v kaverně, jakési dutině, která se tady vytvoří,“ tvrdí geofyzik Ludvík Hegrlík. Pražské podzemí hlídá přes 15 let. Porušená místa a kaverny hledal v kanalizačních stokách už po povodních v roce 2002. Účinky letošní velké vody ale podle něj měly úplně jinou podobu. Praha totiž zažila přívalové deště, které rozvodnily nejen řeky a potoky, ale také stoky. „Vyskákaly kanalizační poklopy, valila se voda směrem nahoru a došlo k natlakování těch stok, když si to sesedne. Poté, co voda opadne, tak dojde ke zborcení stoky,“ zmínil ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.  

  • Primátor Tomáš Hudeček zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4879/487885.jpg
  • Opravy pražských kanalizací po povodni zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4879/487886.jpg
  • Čidla pro měření statiky zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4879/487888.jpg
  • Škody po povodních zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4879/487889.jpg

Nejvíc postižená místa začali dělníci opravovat krátce po povodních. V některých částech se přitom podzemní stoky musely udělat znovu. Z celkových škod bude hlavní město stát nejvíc peněz právě oprava podzemí. „Škody jsou v celkové výši 2,2 miliardy korun a opravdu miliarda korun je škoda na podzemních stokách,“ dodal primátor Hudeček. Průzkum škod, které v pražském podzemí způsobily červnové přívalové deště, navíc stále není u konce. Praha počítá s tím, že kanalizace by měla být kompletně opravena během tří let.

2 minuty
Reportáž Karla Rožánka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
před 10 hhodinami

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
před 19 hhodinami

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
před 20 hhodinami

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
16. 1. 2026

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
16. 1. 2026
Načítání...