Jedna dálnice stačí. Proti druhé z Čech Bavoři protestují

Nahrávám video

K hranicím Čech a Bavorska vedou dnes dvě dálnice. Zatímco D5 z Prahy je součástí významného transevropského dálničního spojení, dálnice D6 z Karlových Varů zatím ústí u Chebu do prázdna. Mělo by sice vzniknout její kapacitní propojení s dálnicí A93, jenomže proti tomu jsou obyvatelé severní části Bavorska. Práce, které již začaly, chtějí zastavit. Upozorňují, že jejich regionem jezdí tak málo aut, že dálnice není potřeba. V Karlových Varech i Praze si však myslí opak.

Dálnice D6 má v Česku dvě tváře – jednak je to věčně nedokončená a jen velmi pomalu rostoucí spojnice Prahy a Karlových Varů, ale také již hotová a komfortní spojnice Karlových Varů s Chebem. V budoucnu by se měla stát alternativou k dálnici D5 a stejně jako ona dovést auta z Čech až na severo-jižní německou dálnici A93.

S tím však může být nakonec větší problém v Bavorsku než v Čechách, kde zbývá rozšířit šest kilometrů současné silnice. Za hranicemi jde o patnáct kilometrů, proti jejichž úpravě však protestují místní obyvatelé. Nyní, kdy začaly první práce na rozšíření mostů, se ozývají o to důrazněji. První etapa má být hotová v roce 2020.

Propojení dálnic D6 a A93
Zdroj: ČT24

Argumentují tím, že po současné spolkové silnici 303 nejezdí tolik aut, že by byla její přestavba na čtyřpruhovou komunikaci potřeba. „Stávající silnice má kapacitu 20 tisíc aut denně a teď jich tu jezdí zhruba šest tisíc,“ podotkla Kerstin Poppová z občanské iniciativy Fichtelgebirgsautobahn. Dodala, že se v úseku ani nestávají vážné dopravní nehody.

Odpůrci stavby zatím postavili k současné silnici symbolické kříže a transparenty, ale mají v zádech i důležitý rozsudek. Podle bavorské televize doporučil spolkový soud výstavbu zastavit s tím, že náklady ve výši 15 milionů eur nejsou opodstatněné.

Ťok bude chtít ujištění z Berlína

Českého ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) však protesty znepokojily. Aby byla propojka dálničního typu mezi českou D6 a německou A93 považuje za zásadní a stejně to vnímá Karlovarský kraj. Pro něj je napojení na německou dálniční síť skoro stejně důležité jako dálnice do Prahy. „Propojení Karlovarského kraje s německou dálniční sítí je něco, co regionu pomůže a pomůže to také dobrým sousedským vztahům,“ zdůraznil ministr Ťok.

Že rozšíření silnice B303 proběhne, ho loni ujišťoval tehdejší spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt. Jenomže tomu již ministerská kancelář v berlínské Invalidentrasse nepatří. Ťok proto chce slyšet podobné ujištění i od nového ministra Andrease Scheuera. Sejít se mají v říjnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Měřicí stanice v Česku opět zaznamenaly teplotní rekordy, bylo až 37,1 stupně

Teplotní rekordy v sobotu v Česku padly zhruba na třiceti procentech meteorologických stanic měřících přes třicet let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, a to 37,1 stupně Celsia, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v neděli meteorologové očekávají tropická vedra s nejvyššími teplotami mezi 32 a 37 stupni, už během dne se však podle ČHMÚ postupně zatáhne a objeví se deště i bouřky. Ochlazení se očekává i na začátku příštího týdne.
11:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Déšť stále nepřichází. Jak vypadá Česko bez vody, ukazují interaktivní mapy

Extrémní, výjimečné nebo výrazné sucho, tedy některý ze tří nejvyšších stupňů sucha, panuje v Česku na bezmála 90 procentech území. Hodnota platí pro hloubku do jednoho metru. Extrémní sucho je aktuálně na 60 procentech území.
před 2 hhodinami

Kroje a lidové tradice ovládly centrum Brna

Centrum Brna zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských částí, společně si v odpoledním slunečním žáru na náměstí Svobody zatančili Moravskou besedu. Završili tak několikaletou snahu o obnovu krojů a lidových tradic Brna i přičleněných obcí, od Bosonoh po Žabovřesky. Stovky lidí všech generací v krojích slavily i v Domažlicích, kde se koná 72. ročník třídenních Chodských slavností, jednoho z nejstarších národopisných festivalů v Česku.
před 5 hhodinami

Akce Cihelna ukázala fiktivní válku Československa s Německem

Československo se po mnichovské dohodě pustilo do války s Německem – takový fiktivní scénář nabídla v sobotu letošní bojová ukázka Cihelna v Králíkách. Pohraniční střety mezi československými vojáky a německými ozbrojenými skupinami přerostly v otevřený konflikt, do kterého se zapojili také spojenci, přiblížil provozní ředitel Vojenského muzea Králíky Martin Večeř.
10:35Aktualizovánopřed 8 hhodinami

V 93 letech Gustav Vrbacký stále pilotuje kluzáky

Létání zasvětil většinu svého života. Třiadevadesátiletý Gustav Vrbacký poprvé vzlétl na kluzáku před 76 lety a dodnes létá. Během své kariéry překonával rekordy, závodil, působil jako instruktor a podílel se také na rozvoji letiště v Brně-Medlánkách.
před 9 hhodinami

Pardubice, Olomouc nebo Brno. Některá města řeší nárůst černých skládek

Některá krajská města letos zaznamenala výrazný nárůst černých skládek. Více případů v prvních sedmi měsících letošního roku evidovaly třeba Pardubice, Olomouc, Brno nebo Zlín. Nejčastěji policisté nacházejí černé skládky při obchůzkách, s pomocí kamerového systému nebo díky oznámením od občanů. V řadě krajských měst se ale naopak počet černých skládek snížil. Česká televize to zjistila od zástupců městské policie.
před 15 hhodinami

Provoz pražského letiště se vrátil na hlavní ranvej

Letový provoz na pražském letišti se vrátil na hlavní dráhu. Kvůli modernizaci okolí hlavní ranveje byl na 4,5 měsíce převeden na vedlejší dráhu. Druhá etapa modernizace začala na konci března a zahrnovala čtrnáct stavebních a technologických projektů letiště za více než jednu miliardu a tři investiční akce externích partnerů, sdělil zástupce mluvčí letiště Jiří Hannich. Loni byla hlavní dráha uzavřena kvůli první etapě modernizace ve stejném období.
včera v 19:27

Auto, které jelo téměř dvě stě kilometrů v hodině, řídil čtrnáctiletý chlapec

Policisté ve čtvrtek večer při běžné kontrole zastavili u Obědovic nedaleko Hradce Králové osobní vozidlo značky Audi, které na silnici druhé třídy jelo rychlostí téměř dvě stě kilometrů v hodině. Za volantem přitom seděl teprve čtrnáctiletý chlapec, uvedla v pátek policie na webu. Hlídce řekl, že automobil je jeho otce.
včera v 17:58

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.