Jediný skleněný oltář na světě je na Šumavě

Dobrá Voda - Mezi západočeskou Sušicí a Železnou Rudou se v Dobré Vodě u Hartmanic nachází kostel sv. Vintíře. Tento starobylý kostel (z roku 1709), za komunismu totálně vydrancovaný, má nové vybavení ze skla. Komunisté kostel naštěstí nezbořili, protože ho potřebovali jako vojenský sklad v zakázaném vojenském hraničním pásu. Po roce 1989 se kostel dočkal rekonstrukce a unikátního skleněného vybavení. Další informace najdete na webu www.vira.cz.

Skleněný oltář (retabulum) je 4,5 m široký, 3,2 m vysoký a váží skoro 5 tun. Prostřední část triptychu znázorňuje Kristovu oběť na kříži. Nad vyobrazením je latinský text z evangelia sv. Jana: „Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo za své přátele položí svůj život“. V postranních křídlech triptychu najdete jak postavy světců, kteří mají historický i osobní vztah k osobě sv. Vintíře, tak i „společné“ světce střední Evropy. Kromě českých světců tu tak jsou Vintířovi uherští královští příbuzní: svatý Štěpán a jeho manželka svatá Gisela nebo Vintířův duchovní učitel svatý Gotthard, dále pak další Vintířův příbuzný - řezenský biskup svatý Wolfgang, který nechal v Praze roku 973 zřídit samostatné biskupství.

Kromě skleněného oltáře má kostel i skleněných všech čtrnáct zastavení křížové cesty - patnácté zastavení je umístěno z druhé strany hranice v bavorském Rinchnachu, který založil svatý Vintíř. V kostele je dále skleněný obětní stůl, skleněný ambon, skleněné vánoční jesle, skleněná socha sv. Vintíře a skleněný globus - zeměkoule osazená ve mříži vchodu do kostela. Už chybí jen skleněné lavice a varhany. Tento skleněný světový unikát plynule navazuje na sklářskou tradici staré Šumavy a zároveň citlivě propojuje starobylý prostor kostela s moderním vnímáním umění. Autorkou díla je Vladěna Tesařová, která na Dobré Vodě žije a pracuje.

Kdo byl svatý Vintíř? Aneb společný světec Čechů a Němců

Vintíř byl původně světák z vlivného rodu. Blahoslavený Vintíř (německy Gunther nebo Günther, latinsky Guntharius, asi 950–1045) byl německý benediktinský mnich, zakladatel kláštera v Rinchnachu. Narodil se někdy kolem roku 955 v hraběcí rodině v Durynsku. Byl patrně příbuzným vévody a pozdějšího císaře Jindřicha II. a díky sňatku své sestry s králem (svatým) Štěpánem byl spřízněný i s uherským vládnoucím rodem. Vintíř byl zemským hrabětem a žil údajně velice bouřlivý život. Je pravděpodobné, že se přátelil i s přemyslovskými bratry Oldřichem a Jaromírem, kteří z Čech utekli před krutým Boleslavem Ryšavým. Dle legendy byl Vintíř i kmotrem knížete Břetislava, Oldřichova syna.

Vintířova stezka z Niederaltaichu do Čech

Cesta vedla přes oblast Zwieselu, zemskou hranici, Dobrou Vodu, Hartmanice, kolem Nuzerovské stráže k Sušici a kolem Práchně do nitra Čech. V současné době je stezka obnovena a slouží poutníkům a turistům. Vintířova stezka vede po starodávné obchodní stezce Nierderaltaich – Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Sušice – Blatná a měří cca 150 km. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Školy řeší, co s nevydanými obědy. V Jihlavě je nabízejí v automatu

V České republice se ve školních jídelnách denně připraví více než jeden a půl milionu obědů. Přibližně osm až deset procent si ale žáci nevyzvednou. Podle průzkumu agentury Ipsos vzrostl v některých jídelnách počet nevydaných porcí poté, co se změnily jídelníčky podle loňské novely vyhlášky o školním stravování. Aby školy nemusely pokrmy vyhazovat, nabízejí je například v projektu Zachraň oběd, jihlavská Střední škola stavební nově v krabičkách v automatu.
před 1 hhodinou

Bulharsko vydalo do Česka podezřelého ze žhářského útoku v Pardubicích

Člověk zadržený na území Bulharska v souvislosti s nedávným žhářským útokem v Pardubicích už je v Česku. Policie vůči němu nyní provádí úkony trestního řízení. Vydání se uskutečnilo v pátek, a to na základě evropského zatýkacího rozkazu, uvedlo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze.
13:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

OBRAZEM: Historický konvoj připomněl v Praze výročí konce druhé světové války

Konvoj historických armádních vozidel v centru Prahy v pátek připomněl 81. výročí konce druhé světové války. Před budovou velvyslanectví USA si mohli lidé zhruba desítku zrekonstruovaných vozů prohlédnout. Velvyslanec USA Nicholas Merrick ve svém projevu zdůraznil, že Česko a USA sdílejí společné hodnoty, zejména si váží svobody. Připomněl roli tuzemské komunity v počátcích Spojených států i americkou roli v dějinách Československa. Akce připomínající osvobození části Československa americkou armádou se koná pravidelně od roku 2005. Oslavy vyvrcholí na začátku května v Plzni.
před 3 hhodinami

V Hradci se otevře křižovatka Mileta. Úseky dálnic budou opět zpoplatněné

Přebudovaná křižovatka Mileta na čtyřproudém silničním okruhu Hradce Králové se otevře v noci z neděle na pondělí. Skončí i všechny objížďky, které trvaly od zahájení stavby v dubnu 2024. S koncem objížděk bude opět zpoplatněn úsek dálnic D35 a D11 mezi křižovatkami Opatovice nad Labem a Plotiště, který byl součástí objízdných tras. Dílo za 634 milionů korun je největší přestavbou městské křižovatky v Česku, město o ni usilovalo přes dvacet let.
před 3 hhodinami

Pilot, který se u Křivoklátu dostal nízko nad zem, ignoroval opakovaná varování

Kapitán portugalského letadla, které letos v lednu za špatné viditelnosti málem narazilo do země u Křivoklátu, ignoroval varování leteckých dispečerů i druhého pilota. Přístroje na palubě během letu z Lisabonu do Prahy fungovaly správně, ukázalo vyšetřování Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, napsal web Novinky.cz.
před 7 hhodinami

VideoPraha a Středočeský kraj diskutují o vzniku kampusu pro tisíce středoškolských studentů

Zastupitelé pražského magistrátu a Středočeského kraje opět otevřeli, po třech letech, debatu o vybudování kampusu pro tisíce středoškolských studentů. Například v pražských Letňanech je pro něj připraveno přes 80 hektarů rozvojového území. Podle některých hlasů by mohl vzniknout do šesti let a být zaměřen hlavně na technické obory. Vybudování kampusu by znamenalo investice v řádech miliard korun. O financování se Praha chce dělit se Středočeským krajem a také se státem. Letňany jsou zmiňovány i jako místo pro novou nemocnici. Pro ni už ministerstvo zdravotnictví zahájilo kapacitní studii.
před 10 hhodinami

Ošetřenky pomáhají hradit zdravotní péči lidem bez domova v ordinacích Armády spásy

Lidé mohou od začátku dubna opět přispět na zdravotní péči pro bezdomovce a další lidi ze sociálně vyloučených skupin zakoupením takzvané Ošetřenky od Armády spásy. Peníze z poukazů pomáhají hradit ošetření, léky nebo vyšetření pro pacienty, kteří kvůli absenci pojištění či kvůli sociálním problémům zůstávají mimo běžný zdravotní systém.
před 21 hhodinami

V Ústí přibývá opuštěných psů, někteří majitelé obcházejí poplatek za útulek

V Ústí nad Labem přibývá případů nejen odchycených psů bez čipu, ale i nemocných zvířat. Strážníci se domnívají, že lidé tímto způsobem mimo jiné zneužívají městský útulek, když nemají peníze na veterinární péči. Po ošetření si pak psa vyzvednou sousedé nebo příbuzní, aby se majitel vyhnul placení za léčbu i pokutě.
před 23 hhodinami
Načítání...