Havrani plundrují pole, plašit se ale nesmějí

Chrudimsko - Škody za stovky tisíc až miliony korun sčítají na polích zemědělci v okolí Chrudimi. Ztráty při pěstování kukuřice a cukrové řepy mají tentokrát na svědomí hejna havranů - vyzobávají naklíčená semena ze země. Právě Chrudimsko patří mezi oblasti, kde k nelibosti farmářů hnízdní celé kolonie těchto ptáků. Ze zákona se přitom havrani nesmějí střílet ani plašit. Na škody způsobené ptáky se také nevztahuje žádná pojistka.

„Je zakázáno škodlivě zasahovat do vývoje ptáků, vyrušovat je, plašit, usmrcovat a podobně,“ říká Vladimír Vrána, vedoucí oddělení ochrany přírody Pardubického kraje. Výjimky na odstřel nebo plašení u ohrožené populace havranů úřady udělovat nechtějí. Podle ochránců přírody jsou dokonce užiteční, nesbírají z polí jen rostlinky, ale také škodlivý hmyz.

Ochránci zemědělcům doporučují sokolníky. „Aby tady někdo chodil s orlem okolo Chrudimi a plašil havrany, to je nereálné,“ myslí si ředitel střední a vyšší školy zemědělské v Chrudimi Stanislav Valášek. Ve snaze ochránit svojí úrodu zemědělská škola nyní zkouší i speciální mořené osivo, které by havrany nemělo tolik lákat. Jestli se osvědčí, to se teprve ukáže.

Reportáž Michala Klokočníka (zdroj: ČT24)