Předseda Dědič v Radě ČT zůstává, novým členem je duchovní Kašparů

Praha - V Radě České televize zůstane i nadále její dosavadní předseda Jaroslav Dědič, stejně jako jeden z členů Jiří Kratochvíl. Rozhodli o tom poslanci, kteří v tajných volbách novým členem televizní rady vybrali katolického duchovního a lékaře Jaroslava Maxmiliána Kašparů. Dvě místa v radě zůstala volná, sněmovna o jejich obsazení rozhodne příští týden.

Z původní patnáctky kandidátů mají šanci na zvolení sportovní ředitel olympijského výboru a bývalý kanoista Martin Doktor, geolog Václav Cílek, někdejší šéf Zemanova a Grossova premiérského kabinetu Zdeněk Šarapatka a pedagog Daniel Váňa. Tito čtyři zájemci postoupili díky tomu, že v prvním kole dostali více hlasů než jejich soupeři.

Nově zvolení členové rady se funkce ujmou koncem května, uvedl předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). Současné funkční období totiž tento měsíc končí Josefu Pavlatovi, Petru Koutnému a Janu Prokešovi.

V poli poražených skončili například bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, děkan Fakulty sociálních věd Jakub Končelík, novinář a bývalý člen vysílací rady Petr Žantovský, někdejší ředitel ČT2 Jan Mrzena nebo historik a pedagog Nikolaj Savický.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet nebo kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové Rady jsou voleni na šest let, přičemž každé dva roky je volena jedna třetina členů.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad je dlouhodobě diskutovaným tématem. Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů. V letošním roce se očekává změna pravidel fungování těchto rad. Ministerstvo kultury již oznámilo práce na novele zákonů upravující obě veřejnoprávní média, přičemž návrh zákonů chce předložit do konce roku.

Vydáno pod