Facebook smazal profily spojené s ruskou agenturou, která „klame lidi na celém světě“

Internetová společnost Facebook smazala několik stovek profilů a stránek spojených se skupinou Rusů, které americké úřady obvinily kvůli údajným pokusům ovlivnit volby v USA. Největší sociální síť světa tím pokračuje ve snaze omezit manipulaci svými uživateli, řekl v úterý agentuře Reuters šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Smazané stránky byly spojené s takzvanou trollí farmou, tedy skupinou lidí, kteří pomocí falešných profilů a šíření nepravdivých informací ovlivňují mínění majitelů facebookových účtů.

Podle Zuckerberga byly příspěvky nebo celé stránky spojeny se skupinou známou jako Federální zpravodajská agentura. Podle analytiků Facebooku je propojena s Agenturou pro výzkum internetu, která „opakovaně konala ve snaze klamat lidi na celém světě a manipulovat jimi a my už ji na Facebooku nechceme“, uvedl Zuckerberg.

Tato společnost byla v únoru mezi třemi organizacemi a 13 jedinci, které obvinil zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller rozplétající údajné vazby volebního týmu Donalda Trumpa na Rusko.

Zuckerberg prohlásil, že aktuální krok firmy je součástí snahy zbavit se falešných a manipulativních účtů. „Nedovolíme lidem provozovat falešné účty a pokud se opakovaně snažíte založit falešné účty a manipulovat, pak je naší politikou zakázat všechny vaše účty,“ zdůraznil Zuckerberg.

Facebook se snaží napravovat svou reputaci nejen v souvislosti se šířením manipulativních informací přes své stránky. Společnost se v březnu stala středem pozornosti kvůli zprávám, že britská analytická firma Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu Trumpovy volební kampaně v roce 2016.

Facebook v reakci oznámil zpřísnění ochrany citlivých dat lidí a rozhodl se ukončit spolupráci s podniky, které se zabývají shromažďováním údajů o spotřebitelích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

O čem plánujeme informovat ve čtvrtek 22. ledna

Každý den ráno přinášíme přehled nejdůležitějších očekávaných událostí z domova i ze světa.
23. 3. 2024Aktualizovánopřed 2 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události středy 21. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy středy 21. ledna 2026.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události úterý 20. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 20. ledna 2026.
20. 1. 2026

Hosté Událostí, komentářů probrali pomoc Ukrajině i veřejnoprávní média

Financování veřejnoprávních médií rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským zástupci opozice i vládní koalice. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) sdělil parametry navrhovaného modelu financování veřejnoprávních médií. „V obecné rovině jde o navázání na daňový příjem ze státního rozpočtu. Dále se v rámci koalice debatuje o tvorbě koeficientu, který by určoval výši financí a byl by neměnný,“ upřesnil. Podle člena sněmovního výboru pro obranu Ivana Bartoše (Piráti) to takto nastavit nelze. „Pojďme najít mechanismus, který je opravdu politiky nedotknutelný,“ prohlásil. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) uvedl, že jde o koaliční kompromis a detaily se musí doladit. „Postupujeme přesně podle programového prohlášení,“ řekl. „Současná vláda postupně směřuje ke zestátnění veřejnoprávních médií,“ myslí si člen sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). Hosté hovořili také o české pomoci Ukrajině.
20. 1. 2026
Načítání...