Zemřela herečka Jaroslava Hanušová, Jaruš z Možná přijde i kouzelník

Zemřela herečka Jaroslava Hanušová. Za tři dny by oslavila 67. narozeniny. Proslavila se zejména jako Jaruš z pořadu Možná přijde i kouzelník, kde vystupovala po boku Jiřího Lábuse. Zahrála si ve filmech Slunce, seno, erotika nebo Requiem pro panenku. Česká televize uctí památku Jaroslavy Hanušové v pondělí večer, kdy na ČT1 od 22:20 odvysílá pořad Možná přijde i kouzelník, díl Pomeranč.

Herečka v pondělí podlehla po dlouhé nemoci celkovému selhání organismu. Zemřela ve vinohradské nemocnici, kam byla převezena již v sobotu. Zprávu pro list Blesk potvrdila její dcera Klára Hanušová.

Jaroslava Hanušová se narodila 25. února 1949 v Praze. Původně studovala práva, ale v polovině osmdesátých let ji oslovil kamarád Jiří Lábus, aby ji přivedl k práci pro televizi. Hanušová se proslavila hlavně coby Jaruš v populárním pořadu Možná přijde i kouzelník.

Requiem pro panenku i Život na zámku

Ve filmu se Hanušová objevila jen několikrát. Poprvé to bylo v roli učitelky Jarušky ve třetím a zároveň posledním pokračování oblíbené trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno, erotika (1991).

Výraznější roli v dramatu z ústavu sociální péče pro mentálně postižené dívky Requiem pro panenku (1992) jí svěřil režisér Filip Renč. Ve filmu ztvárnila krutou vychovatelku Procházkovou. Mezi její poslední filmy patří komedie Líbáš jako bůh (2008) režisérky Marie Poledňákové nebo drama Bastardi (2010), které natočil Tomáš Magnusek.

Dále hrála v seriálech Život na zámku (1995) nebo Náměstíčko (2004), během devadesátých let začala také hostovat na několika divadelních scénách, objevila se například na prknech pražského Činoherního klubu nebo v zájezdovém představení agentury Harlekýn nazvaném Přípitek všem láskám. Dohromady měla Hanušová na kontě dvacet televizních pořadů, šest seriálů a role v devíti celovečerních filmech.

Jaroslava Hanušová na konci ledna na posledním rozloučení s Miloslavem Ransdorfem
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Hanušová byla rozvedená, jejím manželem byl režisér Jaroslav Hanuš. Poslední dva roky strávila upoutána na invalidní vozík po amputaci nohou. Naposledy se na veřejnosti objevila v doprovodu dcery Kláry na pohřbu komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
před 10 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 20 hhodinami

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
včera v 14:23

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
včera v 12:43

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
včera v 09:00

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...