Zemřel herec Roger Moore, jeden z Jamesů Bondů

Ve věku 89 let zemřel britský herec Roger Moore. Proslavil se rolí slavného špiona Jamese Bonda. Od roku 1991 působil ve funkci velvyslance dobré vůle organizace UNICEF. Česká televize 23. května ve 21:05 uvede jeho poslední bondovku Vyhlídka na smrt.

Moore zemřel ve Švýcarsku, podle vyjádření rodiny po krátkém boji s rakovinou. „Ohromně ho povzbuzovalo, kdykoliv vstoupil na jeviště nebo před kameru a udrželo ho činným až do téměř devadesáti let,“ napsaly Mooreovy děti v oznámení na Twitteru.

Roger Moore byl v pořadí třetím hercem, který představoval Jamese Bonda. Poprvé si roli „agenta 007“ vyzkoušel ve filmu Žít a nechat zemřít, který měl premiéru v roce 1973. Poté si Bonda zahrál ještě v šesti dalších snímcích, tedy nejvíckrát ze všech přestavitelů tajného agenta, naposledy v roce 1985 ve Vyhlídce na smrt. V té době mu bylo bezmála šedesát let.

Fiktivní britský tajný agent se zrodil jako hrdina napínavých románů Iana Fleminga v roce 1952. S prvním filmovým Bondem se diváci setkali o deset let později ve snímku Dr. No. V tomto příběhu a pak ještě šesti dalších si agenta zahrál Sean Connery. Jen V tajné službě Jejího Veličenstva ho nahradil George Lazenby. Po Connerym povolení zabíjet získal Roger Moore (začal s mottem Žít a nechat zemřít v roce 1973 a skončil Vyhlídkou na smrt v roce 1985). Na dvě bondovky získal slavný agent podobu Timothyho Daltona a poté na čtyři šarm Pierce Brosnana. Daniel Craig je Bondem od Casina Royale v roce 2006.

Sean Connery jako James Bond
Zdroj: ČT24

Život po Bondovi

Bond byl jeho osudovou rolí, přestože hrál i v jiných filmech, žádný už nebyl natolik zásadní. Agent 007 znamenal průlom v jeho kariéře. Londýnský rodák se k herectví dostával postupně: nejprve byl kreslířem výchovných animovaných filmů, za druhé světové války sloužil u pomocné jednotky, která mimo jiné měla na starosti zábavu pro vojáky, po odchodu z armády se živil prací v divadle, rádiu i jako model.

Po Bondovi si zahrál hlavní roli milionáře Sira George - i v osobním životě mu britská královna udělila šlechntický titul - v komedii Oheň, led a dynamit, výraznější postavy se mu ale poté spíše vyhýbaly. Objevoval se spíše v méně povedených snímcích, například v režijním počinu Jean-Clauda Van Damma Souboj cti nebo v gay komedii Plnou parou vzad. Naopak ceněný je z „předbondovského“ období seriál The Saint, který se vysílal v šedesátých letech a v němž se mimo jiné potkal s Adinou Mandlovou. S českými herci se mimo jiné setkal i v roce 2005, kdy na Českých lvech předával cenu tvůrcům snímku Horem pádem.

Posledním počinem Rogera Moorea měl být snímek Connemara Days, jakýsi film o filmu: režisér Kevin Connor v něm chce zachytit okolnosti vzniku romantické komedie z irského venkova Tichý muž, který natočil John Ford s Johnem Waynem na začátku padesátých let. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 10 hhodinami

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 11 hhodinami

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026
Načítání...