Východočeské divadlo rozebírá Intimní rizika na veřejných místech

2 minuty
Východočeské divadlo rozebírá Intimní rizika na veřejných místech
Zdroj: ČT24

Východočeské divadlo sáhlo po dalším titulu od britského dramatika Alana Ayckbourna. V české premiéře odehrálo hru Intimní rizika na veřejných místech. S vtipem nahlížený příběh ze současného Londýna pojednává o šestici obyčejných lidí, jejichž osudy proplete strach ze samoty.

Od Alana Ayckbourna uvedlo Východočeské divadlo už několik komediálních kusů. Intimní rizika na veřejných místech ale podle divadelníků nejsou čistou komedií, ač by to diváci od autora mohli očekávat.

V Ayckbournově rodné Británii přijalo publikum tuto hru před dvaceti lety vlažně, úspěch slavila ale v Americe i dalších zemích. Na české divadelní scéně ji jako první nastudovali až nyní v Pardubicích.

„Je to hra o úplně obyčejných lidech, obyčejných osudech, ale je dobře napsaná, není to banalita, jak často vidíme v nekonečných seriálech. Toto je spíše čechovovský příběh,“ podotýká režisér Petr Štindl.

Každý máme strach ze samoty

Děj se odehrává v Londýně, šestice postav ale zažívá strasti a radosti, které prožívají lidé i kdekoliv jinde. Hledání opravdové lásky i obavy, zda už našli tu pravou. Prostřednictvím hry se diváci mohou podívat i na své emoce s odstupem.

„Každý se cítíme sám, každý máme strach ze samoty,“ nepochybuje herečka Karolína Šafránková. Hraje vytíženou Nicol, která se svým snoubencem shání byt ke společnému bydlení. Představitel Nicolina přítele Jan Musil dodává: „Mně se na této hře hodně líbilo, že jsem čekal, jak dopadne.“

Jan Musil a Karolína Šafránková
Zdroj: Východočeskéd divadlo Pardubice/Petr Šedivý

Příběhy divadelních postav posloužily i jako předloha k filmu Zbloudilá srdce, který v roce 2006 natočil francouzský režisér Alain Resnais.

Intimní rizika na veřejných místech jsou předposlední premiérou sezony Východočeského divadla. V červnu stihne ještě nové nastudování Maryši. O prázdninách se pak tradičně přesune na venkovní scénu pod hradem Kunětická hora.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 22 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
včera v 11:35

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...