Velký knižní čtvrtek: Pořádná porce knih s jednou lahůdkou

Praha – Vzpomínky Madeleine Albrightové, autobiografický román Salmana Rushdieho, detektivka Joa Nesbøa nebo románová novinka Petry Hůlové jsou mezi dvanácti tituly, které devět nakladatelství uvede do knihkupectví v jeden den. Velký knižní čtvrtek, inspirovaný britským Super Thursday, se letos koná podruhé a připadá na 11. října.

„Po úspěšném prvním ročníku nakladatelé nominovali podstatně více titulů, takže výběr je letos podle mého názoru ještě zajímavější. A 'natěšenost' čtenářů je také o poznání vyšší. Knihkupci nám hlásí, že někteří zákazníci se na knihy dotazují každý čtvrtek již od poloviny září,“ podotkl Josef Žák, obchodní ředitel knihkupectví Kosmas, které je iniciátorem akce.

První ročník nabídl deset titulů, letos bude uvedeno na trh o dvě novinky více, které patří k tomu nejlepšímu, co se na podzimní knižní sezonu chystalo. „Navíc jsme zavedli roli 'knižní lahůdky',“ doplnil Žák, čím se letošní ročník od předešlého ještě liší. „Ta má výběr novinek zavedených autorů zpestřit o knihu, která nespadá do tradičního mainstreamu, ale je svým pojetím či provedením nějak mimořádná. Tuto roli má v letošní kolekci grafický román Nový svět.“

Devět z velkočtvrtečních titulů vyjde 11. října zároveň také jako e-knihy. Pouze v tištěné podobě bude k dostání už zmíněný Nový svět australského ilustrátora Shauna Tana a dvě knihy určené dětským čtenářům: Velké dobrodružství Pepíka Střechy od Pavla Čecha a Babička drsňačka od Davida Walliamse.

Některá knihkupectví připravila na Velký knižní čtvrtek pro své zákazníky mimořádné slevy, některá otevírají dříve než obvykle. Vladimírovo knihkupectví v Jablonci nad Nisou dokonce otevřelo své brány již o půlnoci na 11. října. Lidé se také mohou těšit - a to po celý říjen - na autogramiády, křty knížek a setkání s autory, například Madeleine Albrightovou, Martinou Formanovou nebo nositelem Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjianem, v českém překladu vychází jeho Bible osamělého člověka.

Nejspěšnějším velkočtvrtečním titulem byl loni román Umberta Eca Pražský hřbitov, třetí nejprodávanější kniha celého roku 2011. A z jakých knih mohou čtenáři vybírat letos?

MADELEINE ALBRIGHTOVÁ / PRAŽSKÁ ZIMA. Osobní vzpomínky známé političky na léta 1937–1948 v Československu. Vydává: Argo. 448 Kč, e-kniha: 248 Kč.

VÁCLAV CÍLEK / PROHLÉDNI SI TU ZEMI. Autor navazuje na své předchozí úspěšné tituly věnované krajině a místům. Jádrem knihy jsou eseje věnované Praze a jejímu geniu loci, v dalších částech se pak zaměřuje jak na českou a moravskou krajinu, tak na místa, která ho oslovila na jeho zahraničních cestách za geologickými výzkumy. Knihu doprovázejí ilustrace výtvarníka Vladimíra Kokolii a 80 fotografií autora. Vydává: Dokořán. 298 Kč, e-kniha: 199 Kč.

PAVEL ČECH / VELKÉ DOBRODRUŽSTVÍ PEPÍKA STŘECHY. Ilustrovaná foglarovská oslava klukovského snění. Vydává: Petrkov. 490 Kč. Pouze v tištěné podobě.

MARTINA FORMANOVÁ / SNĚDLA DĚTEM SLADKOSTI. Autobiograficky laděné vyprávění, které je volným pokračováním Formanové prvotiny Skladatelka voňavého prádla. Vydává: Eroika. 250 Kč, e-kniha: 125 Kč.

PETRA HŮLOVÁ / ČECHY, ZEMĚ ZASLÍBENÁ. Románový příběh Ukrajinky Olgy o nelehkém životě v cizí zemi. Vydává: Torst. 248 Kč, e-kniha: 148 Kč.

SIMON MAWER / DÍVKA, KTERÁ SPADLA Z NEBE. Další kniha autora Skleněného pokoje, inspirovaného vilou Tugendhat. Příběh dívky, která je jako členka francouzské sekce britských zvláštních jednotek vyslána za druhé světové války do okupované Francie. Vydává: Kniha Zlín. 359 Kč, e-kniha: 239 Kč.

FRANCES MAYESOVÁ / TOSKÁNSKO NA KAŽDÝ DEN. Třetí svazek úvah a zápisků odrážejících autorčino sžívání s toskánskou krajinou, historií, kuchyní a životním stylem. Vydává: Paseka. 329 Kč, e-kniha: 165 Kč.

JO NESBØ / SNĚHULÁK. Jo Nesbø: Sedmá kniha volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Vydává: Kniha Zlín. 399 Kč, e-kniha: 279 Kč.

SALMAN RUSHDIE / JOSEPH ANTON - VZPOMÍNKY. Rushdie se ve vzpomínkové knize vrací k létům, která musel poté, co byl ájatolláhem Chomejním v únoru 1989 odsouzen k smrti za autorství románu Satanské verše, strávit pod policejní ochranou a v neustálých obavách o vlastní život i osud svých blízkých. Vydává: Paseka. 569 Kč, e-kniha: 285 Kč.

SHAUN TAN / NOVÝ SVĚT. Komiksové album australského ilustrátora beze slov. Grafický román zachycuje příběh každého přistěhovalce, uprchlíka či vysídlence do tajemné země a zároveň je poctou všem, kdo takovou cestu podnikli. Vydává: Labyrint. 395 Kč. Pouze v tištěné podobě.

DAVID WALLIAMS / BABIČKA DRSŇAČKA. Kniha pro mladé čtenáře od autora, který v tomto žánru patří v Británii k nejprodávanějším. Vypráví příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži. Vydává: Argo. 238 Kč. Pouze v tištěné podobě.

GAO XINGJIAN / BIBLE OSAMĚLÉHO ČLOVĚKA. Dílo slavného čínského spisovatele, dramatika a malíře, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Vydává: Academia. 495 Kč, e-kniha: 195 Kč.

Více o knihách, zapojených knihkupectvích a doprovodných akcích najdou zájemci na stránkách Velkého knižního čtvrtku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Česko získá další peníze z evropských a norských fondů, půjdou do kultury i vědy

Stát podepsal memorandum, díky kterému má získat dalších pět a půl miliardy korun z Fondů Evropského hospodářství a Norska. Prostředky přinesou více peněz na vzdělávání, kulturu, vědu či životní prostředí. Podporu ovšem získají pouze ty projekty, které usilují o snižování ekonomických a sociálních rozdílů. Peníze do fondů vkládají Island, Lichtenštejnsko a Norsko – tedy země, které nejsou součástí Evropské unie. Státy tím chtějí spolupráci s členskými zeměmi posílit. V minulosti fondy podpořily třeba i výstavbu památníku holocaustu Romů a Sintů v Letech u Písku – a to částkou čtyřicet milionů korun. Česko je pátým největším příjemcem této podpory.
před 3 hhodinami

Holywood místo Hollywoodu. Papež pozval filmaře

Papež Lev XIV. si přeje „prohloubit dialog se světem filmu“. O víkendu přijal ve Vatikánu hollywoodské hvězdy, řekl jim, že by se mělo udělat víc pro kina, která bojují o přežití, aby bylo zachováno skupinové sledování filmů. Dříve se už soukromě setkal s herci Robertem de Nirem či Al Pacinem. Prozradil také, které filmy jsou jeho oblíbené.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Byl to zásadní okamžik mého života, vzpomíná na 17. listopad herec Potměšil

„Něco, po čem jsme toužili, mluvili o tom v rodině nebo se svými vrstevníky (…), tak se najednou začalo skutečně naplňovat. Tím, že se lidé domluvili a sešli, i když to bylo svým způsobem zakázané nebo limitované,“ popsal v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem herec Jan Potměšil, jak vzpomíná na události 17. listopadu 1989. „Mám pocit, že to byl zásadní okamžik mého života,“ dodal. Potměšil poté jezdil po regionech, kde hovořil o tom, co se v Praze dělo. Při jedné z cest 8. prosince 1989 při automobilové nehodě málem přišel o život. Po dvou měsících se pak probudil z kómatu v úplně jiném režimu. „Ať už byl kolem mě kdokoliv, tak jsem se ptal, jak to pokračuje, jak se daří a podobně,“ přiblížil.
včera v 11:02

Vyšel komiks o Havlovi, stojí za ním Žantovský a ilustrátorka Jislová

Vyšel nový komiks o disidentovi a pozdějším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. Jmenuje se Havel: hrátky s čertem. Autoři ho slavnostně uvedli v pátek večer v Knihovně Václava Havla. Za dílem stojí Michael Žantovský a ilustrátorka Štěpánka Jislová, kniha popisuje Havlův život v roce 1977. „Velká část lidí jej má v mysli už jen na tom pomyslném piedestalu, jako státníka. Chtěli jsme se podívat za oponu, co to bylo za člověka,“ přiblížila Jislová v 90' ČT24. Pořadem provázela Nikola Reindlová.
včera v 07:30

Národní divadlo Brno uspělo na světových operních cenách

Národní divadlo Brno proměnilo obě nominace na ocenění The International Opera Awards. V konkurenci přehlídek a operních domů zvítězilo v kategorii nejlepší festival za Janáček Brno 2024 a mezi novými produkcemi bodovala inscenace opery Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy. Delegace z Brna v čele s ředitelem Martinem Glaserem ocenění převzala v pátek v Athénách v sídle Řecké národní opery.
14. 11. 2025

Běda obrazu, který na výstavě Evy Švankmajerové potřebuje vysvětlit

V pražském Centru DOX je k vidění tvorba přední výtvarnice českého surrealistického hnutí Evy Švankmajerové. Výstava Běda obrazu představuje její malby, kresby, ale i návrhy plakátů a filmové dekorace. Výrazně se na ní podílel manžel zesnulé umělkyně, výtvarník a filmař Jan Švankmajer.
14. 11. 2025

Českou cenu za architekturu získal dětský hospic Dům pro Julii

Českou cenu za architekturu letos získal dětský hospic Dům pro Julii. Jeho autory jsou Tomáš Págo, Milan Joja a Karel Kubza z ateliéru Čtyřstěn architekti a krajinářský architekt Marek Holán. Vítěze ve čtvrtek vyhlásili zástupci České komory architektů, která soutěž pořádá. Společně s hlavním vítězem porota ocenila i pět realizací titulem Finalista a další dvě Cenou Aleny Šrámkové a čestným uznáním. Šest projektů získalo cenu partnerů.
13. 11. 2025

Je to skladba od AI, nebo ne? Rozdíl nepoznalo v průzkumu 97 procent lidí

Pro posluchače je téměř nemožné rozlišit mezi hudebními skladbami plně vygenerovanými pomocí umělé inteligence od hudby vytvořené lidmi. Vyplývá to z průzkumu, který pro francouzskou streamovací platformu Deezer provedla sociologická agentura Ipsos. Vyšel v době, kdy se na vrchol žebříčku Billboard v USA poprvé dostala country skladba generovaná AI.
13. 11. 2025
Načítání...