Tam uvnitř něco je. Hororové básničky Tomáše Peřiny s ilustracemi Františka Skály

Nahrávám video
Hororové básničky Tomáše Peřiny s ilustracemi Františka Skály
Zdroj: ČT24

„Vteřiny střemhlav běží, pryč z toho pokoje. Kniha tam jen tak leží, však uvnitř něco je…“ Kniha Tam uvnitř něco je překvapí dětské čtenáře podivnými příšerami a bizarními strašidelnými představami, třeba o proměně Červené karkulky v „ukrutnou Rudou Karkuli“ nebo superhrdinském čubčím synovi. Básničkové horory jsou debutem Tomáše Peřiny, do ilustrací jeho imaginaci převedl výtvarník František Skála.

Tomáš Peřina říká, že píše už od puberty. První knihy se ale dočkal až teď, po čtyřicítce. Kniha Tam uvnitř něco je nabízí přes třicet hororově laděných básniček plných slovních hříček a nečekaných point. „Všeobecně je pro hravého čtenáře,“ nechce autor omezovat adresáty svých veršů jen na ty dětské. Ovšem dodává: „Vím, že každého dospělého ke hře snadno nepřimějete.“

U Františka Skály se to ale podařilo. „Překonal všechny moje představy,“ říká Peřina k jeho ilustracím. Skála, pro jehož celou tvorbu je typická hravost a využívání rozličných přírodnin, vytvořil tentokrát například mimozemšťany ze suchých rostlin, do koláží zapracoval i fotografie zubních kazů.

„Bylo to třikrát náročnější, než kdybych to nakreslil. Co si vymyslíte, to si nakreslíte, ale když potřebujete materiál, ze kterého chcete něco sestavit, musíte ho najít. V časopisech nebo na internetu. Na internetu hledat neumím, na to jsem si musel najmout člověka,“ uvedl Skála.

Ilustrace s ochrannými mřížemi

Peřinovy básně výtvarníka zaujaly strašidelnými tématy, humorem i prací s jazykem. Dětské knihy ilustruje od osmdesátých let, kdy také vytvořil svůj komiks pro děti i dospělé Velké putování Vlase a Brady. Současní mladí čtenáři jsou podle něj otrlejší než ti tehdejší. „Takže když tam jsou různí červi a mnohdy nechutné věci, tak se to těm dětem bude hodně líbit. Ty hranice se posouvají,“ míní.

Jeho ilustrace k hororovým veršům Tomáše Peřiny jsou kromě knížky k vidění i na výstavě v pražském divadle Dobeška. „Zjistili jsme, že ty obrazy bude potřeba vybavit ochrannými mřížemi, abychom zajistili vaši bezpečnost. Ale mříže nám přivezou až zítra,“ žertoval Skála při vernisáži.

Nakladatel ke knize Tam uvnitř něco je chystá rovněž limitovanou edici ve větším formátu a s grafickým listem Františka Skály.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoOd zatýkání po undergroundovém koncertu v Bojanovicích uplynulo 50 let

Před půl stoletím začala Státní bezpečnost zatýkat účastníky undergroundového koncertu v Bojanovicích. Ve vazbě jich skončilo dvacet dva. O tři měsíce později následoval soudní proces. Akce komunistické Státní bezpečnosti proti undergroundovému hnutí v bývalém Československu vyvrcholila odsouzením čtyř protagonistů v září 1976. Konkrétně šlo o Vratislava Brabence, Ivana M. Jirouse, Svatopluka Karáska a Pavla Zajíčka. Událost tehdy sjednotila disidenty a nepřímo vedla ke vzniku Charty 77.
před 5 hhodinami

Útoky na Írán ničí památky. Režim toho zneužívá, říká íránistka

Válka na Blízkém východě přináší lidské a ekonomické ztráty, ale dotýká se také kulturního dědictví. Poničen už byl Golestánský palác v Teheránu či historické centrum Isfahánu. Právě Írán má v regionu na svém území nejvíc památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. To vyzývá k jejich ochraně v celém regionu.
před 8 hhodinami

Do cen Magnesia Litera se nejvíce hlásí próza a překlady

V letošních cenách Magnesia Litera se k posouzení sešlo 631 knih, další si ještě vyžádali porotci. Vyhlášení vítězů se uskuteční 18. dubna v přímém přenosu České televize. O výběru nominací mluvil ve Studiu 6 Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.
před 12 hhodinami

Norští vědci v praxi ověřili scénu z Obecné školy

Je to jedna z nejikoničtějších scén ve filmu Obecná škola – přes varování ředitele školy se několik žáků titulní instituce rozhodne olíznout v zimě zábradlí, jen aby k němu vzápětí přimrzli. Děti školou povinné stejnou chybu zřejmě dělají na více místech světa. O jak nebezpečnou praktiku jde, se rozhodl prověřit tým mladých vědců v Norsku.
16. 3. 2026

Magnesia Litera zná své nominace. Přihlášených knih bylo rekordně mnoho

Nominace na Magnesii Literu 2026 za prózu mají Dora Kaprálová za Mariborskou hypnózu, Magdaléna Platzová za Fáze jedné ženy a Ladislav Šerý za Tajný život institucí. Finálové trojice zná všech jedenáct kategorií. Vyhlášení cen včetně Knihy roku 2025 se uskuteční 18. dubna v pražském Stavovském divadle.
16. 3. 2026

Jedna bitva za druhou vyhrála Oscary. Cenu má i dánsko-český dokument

V Los Angeles se udělovaly ceny Oscar za rok 2025. Nejlepším filmem se stala politická černá komedie Jedna bitva za druhou. V kategorii celovečerní dokument uspěl snímek Pan Nikdo proti Putinovi natočený v české koprodukci. Nejlepšími herci v hlavních rolích jsou Jessie Buckleyová a Michael B. Jordan.
16. 3. 2026Aktualizováno16. 3. 2026

VideoDílo Laichterova nakladatelství ožívá

Nakladatelství sebral jeho rodině v roce 1949 komunistický režim. Knihy označil za starý papír a nechal je spálit. Prapravnuk nakladatele Jana Laichtera Štěpán Lars Laichter teď pečuje o odkaz nejen svých předků, ale i dalších zrušených nakladatelství. V domě, který navrhnul architekt Jan Kotěra na přání nakladatele, dělá údržbáře i prohlídky pro veřejnost.
15. 3. 2026

Českého lva pro nejlepší film vyhrál Karavan

Nejlepším filmem roku 2025 podle Českých lvů je road movie Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové. Hlavní herecké ceny si odnesli Kateřina Falbrová a německý herec Idan Weiss.
14. 3. 2026Aktualizováno15. 3. 2026
Načítání...