Světová premiéra filmu Bathory - hlavní dnešní událost karlovarského festivalu

Karlovy Vary - Karlovarský festival bude dnes od pěti hodin místem, kde se uskuteční světová premiéra dlouho očekávaného filmu Juraje Jakubiska Bathory. Režisér slibuje nevšední pohled na příběh Čachtické paní, která se údajně koupala v krvi panen, a proto bývá označována za největší vražedkyni všech dob. Rozpočet filmu činil 300 milionů korun.

Snímek je mezinárodně obsazený. Hlavní roli v něm hraje anglická herečka Anna Frielová. Objeví se tam také italský herec Franco Nero, ale i spousta českých a slovenských herců jako Lucie Vondráčková, Bolek Polívka nebo Karel Roden. Snímek přichází do kin 10. července.

Kromě premiéry Jakubiskova filmu pořádá v Karlových Varech americký herec, producent a režisér Robert De Niro tiskovou konferenci. S novináři se v karlovarské Galerii umění setká i hollywoodský herec, režisér a malíř Armin Mueller-Stahl, který tu otevře výstavu svých obrazů. Stejně jako De Niro není ve Varech poprvé. Byl tu už v 60. letech a pak i v roce 1997.

Premiéra Jakubiskovy Bathory je očekávána s velkým zájmem. V minulých dnech měla jen jednu uzavřenou projekci v Bratislavě. Režisér zároveň převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Na programu festivalu budou i další desítky projekcí. Hlavní mezinárodní porota, v jejímž čele je režisér Ivan Passer, dnes zhlédne dánský snímek nazvaný Ukrutně šťastni a italskou hořkou komedii s názvem Ranní ptáče dál doskáče.

Robert De Niro
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Odysseus od Nolana vplouvá do českých kin

Odyssea, desetiletá cesta zachycená v celovečerním filmu, jde do kin. Očekávaná adaptace antického eposu v podání americko-britského režiséra Christophera Nolana si odbyla tuzemskou premiéru.
před 2 hhodinami

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
před 8 hhodinami

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
včeraAktualizovánovčera v 18:05

Po Číně se i Hollywood zajímá o mikrodramata. Minutové seriály pro mobily

Filmový večer dvou párů naruší hacker a každého ze čtveřice nutí vyzradit jeho nejtemnější tajemství. Seriál Screen Time vznikl pro TikTok a jen během prvního týdne zaznamenal sedmdesát pět milionů zhlédnutí. Je dokladem, že i hollywoodské produkce si všimly potenciálu takzvaných mikrodramat, která už mají své nadšené diváky i zavedené tvůrce v Číně.
včera v 11:03

Colours of Ostrava nabídne 130 koncertů, dopravci posílí spoje

V Ostravě začne ve středu 23. ročník festivalu Colours of Ostrava. Do areálu Dolních Vítkovic pravidelně míří desítky tisíc lidí. Festival nabídne na 130 koncertů a jeho součástí bude také diskusní fórum, na kterém vystoupí více než 150 řečníků. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby využili hromadnou dopravu. Dopravci posílí vlakové a autobusové spoje i MHD.
14. 7. 2026

Dobrá hudba není pro Rolling Stones cizí jazyk, potvrzuje nové album

Ani po více než šesti dekádách na scéně neopouští The Rolling Stones chuť tvořit. Nejnovějším přírůstkem do bohaté diskografie se stalo album Foreign Tongues. Veskrze pozitivní recenze vyzdvihují pestrost, řadu slavných hostů i politický podtext.
14. 7. 2026

Státy USA podaly žalobu kvůli fúzi mediálních firem Warner a Paramount

Skupina dvanácti států USA v čele s Kalifornií podala žalobu s cílem zablokovat převzetí americké mediální firmy Warner Bros. Discovery domácím konkurentem Paramount Skydance za 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Tvrdí, že spojení podniků omezí konkurenci v distribuci filmů a v kabelové televizi. Informují o tom agentury.
13. 7. 2026

Příslušníci StB přijali za perzekuci herce Töpfera dvouleté podmíněné tresty

Dva příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří za minulého režimu perzekvovali herce Tomáše Töpfera pro jeho názory a původ, se dohodli se státním zástupcem na dvouletých podmíněných trestech. Dohody pravomocně schválil soud. Senátor za ODS a ředitel vinohradského divadla Töpfer po mužích nežádal žádnou náhradu škody. Soudce i státní zástupce se shodli na tom, že u tohoto typu trestné činnosti je důležitý zejména morální odsudek.
13. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.