Šest set repríz a dost. Rekordní Sluha dvou pánů má derniéru

Skončit v nejlepším. Tak zněl požadavek vloni zesnulého režiséra Ivana Rajmonta. Mimořádně úspěšná inscenace Národního divadla Sluha dvou pánů se v úterý večer dočkala oslavy šestisté reprízy a zároveň derniéry. Do kostýmu Truffaldina se po 22 letech naposledy oblékl Miroslav Donutil v roli vychytralého a věčně hladového sluhy.

Během dvou desítek sezon se v inscenaci vystřídaly desítky herců, ale Truffaldina hraje od začátku pouze Miroslav Donutil, který před derniérou poskytl rozhovor České televizi: „Sluha dvou pánů zpočátku nevypadal na to, že by mohl oplývat nějakou slávou nebo úspěchem, ale opak se ukázal být pravdou. Když jsme na premiéře viděli ty jásající davy, které stály a tleskaly, strašně nás to potěšilo. A tohle nám vydrželo 22 let.“

Donutil chtěl improvizovat, diváky bral jako aktivní spoluhráče

Miroslav Donutil a Ivan Rajmont původní text Carla Goldoniho zásadně rozvinuli pomocí herecké improvizace. „Řekl jsem Ivanovi, že když mi dá volnou ruku, jako dal Carlo Goldoni kdysi svému prvnímu herci Sacchimu, a budu moct improvizovat, tak do toho půjdu,“ vypráví Donutil. Diváky si vybral jako aktivní spoluhráče, kteří herci napovídají nebo mu hází chleba. Komedii z roku 1745 navíc převedl do současného jazyka.

Poslední představení bylo již dlouho beznadějně vyprodané, podobně jako většina předchozích repríz. Výnos z posledních volných vstupenek na toto představení prodaných v aukci podpořil mladé dramatiky. Benefiční aukce se konala na konci listopadu.

„Skončit v nejvyšší formě“

Úmysl ukončit sérii repríz Goldoniho komedie oznámilo Národní divadlo už v červnu, zhruba půl roku po úmrtí režiséra Rajmonta. „Dědicové autorských práv respektují přání nedávno zesnulého režiséra této slavné inscenace Ivana Rajmonta ukončit její uvádění v nejvyšší formě a za neopadávajícího zájmu publika,“ uvedl mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Když začal Donutil v září 1994 tuto situační komedii z roku 1745 zkoušet, bylo mu 44 let. Nynější pětašedesátník v ní vystupoval i poté, co v roce 2013 českou první scénu opustil. I když herecké obsazení většiny postav doznalo v průběhu let změn a v dalších devíti rolích se vystřídaly téměř tři desítky herců, vracel se jako externista.

V roli Truffaldina oslavil Donutil před lety šedesátiny. Dárkem divadla k jeho kulatinám byl tehdy už druhý záznam na DVD. „Divadelní inscenace mají obvykle krátkou životnost. Skončí a zmizí z paměti herců i diváků. Pokud je někdo nezaznamená, už je nikdo neuvidí,“ podotkl oblíbený herec, který se také svěřil, že mu tato role pomáhala udržovat fyzickou kondici.

Sluha dvou pánů překonal Kočičí hru, rekord drží Laterna magika

Sluha dvou pánů, kterého zhlédlo během dvaadvaceti let přes půl milionu diváků, v září 2008 překonal do té doby nejhranější činoherní inscenaci Národního divadla v Praze, Kočičí hru Istvána Örkényho, v níž excelovala Dana Medřická. Během osmi let dosáhla 403 repríz.

Rekordmanem je však Laterna magika Národního divadla. Její Kouzelný cirkus čeká podle Tomáše Staňka na Silvestra 6380. repríza. Ve světě drží rekord jako nejdéle stále hraná činohra vůbec Past na myši od Agathy Christie. Uvádí se nepřetržitě v St. Martins Theatre v Londýně od roku 1952 a má na kontě přes 26 tisíc repríz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na Eurovizi vystoupí Daniel Žižka. Zaujmout chce písní o životních křižovatkách

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vyhlíží ve čtvrtek večer druhé semifinále. V něm vystoupí i zástupce Česka Daniel Žižka. Finále sedmdesátého ročníku klání je pak naplánováno na 16. května, stejně jako předchozí kola ho hostí Vídeň. I letošní Eurovizi vysílá v přímém přenosu Česká televize.
před 2 mminutami

Eurovize znovu „objevuje“ národní jazyky

Posledních dvacet let je Eurovize spojována především s písněmi v angličtině. Ne vždy tomu tak ale bylo. Soutěž stojí na reprezentaci různých kultur a hudebních tradic evropských zemí, a zpočátku proto všechny zúčastněné státy vystupovaly ve svých národních jazycích. O tom, jak se jazyková „krajina“ na Eurovizi v průběhu desetiletí měnila, napsal pro kulturní projekt Artillery novinář Suspilne Culture Vinston Von.
před 3 hhodinami

Svět knihy se věnuje krimi, přivítá nobelistu Gurnaha či dříve vězněného Sansala

Začíná mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha. Dorazí nositel Nobelovy ceny Abdulrazak Gurnah nebo donedávna vězněný Boualem Sansal. Hlavním tématem je Historie a Evropa, program se soustředí také na krimi. Svůj stánek má na pražském Výstavišti i Edice ČT.
před 4 hhodinami

NS: K organizaci živé produkce je nutný souhlas nositelů autorských práv

Nejvyšší soud vyložil rozhodnutí o tom, koho lze považovat za provozovatele živého provedení díla podle autorského zákona. Podle rozhodnutí musí mít faktický organizátor živé kulturní produkce souhlas nositelů autorských práv, jinak odpovídá za neoprávněné užití díla a je povinen vydat bezdůvodné obohacení. Rozhodnutí souvisí se sporem o produkci Divadla Járy Cimrmana a potvrzuje úspěch Filipa Smoljaka, jehož otec Ladislav je spoluautorem her.
před 6 hhodinami

VideoPadesát let po operaci v Entebbe o ní vychází česky kniha Ida Netanjahua

Jonatan Netanjahu velel coby třicetiletý podplukovník riskantní operaci, při níž v roce 1976 elitní izraelské komando Sajeret Matkal zachránilo 102 ze 106 židovských rukojmí z ugandského letiště v Entebbe, kde zároveň zlikvidovalo všech sedm palestinských a německých teroristů, kteří je unesli. Sám při tom přišel o život. O svém bratru Jonatanovi napsal izraelský veterán a spisovatel Ido Netanjahu knihu, která nyní vychází v češtině pod názvem Joniho poslední bitva. S nejmladším z bratrů Netanjahuových, který v knize slavnou operaci popisuje díky desítkám sesbíraných svědectví minutu po minutě, mluvil pro Horizont ČT24 Jakub Szántó.
před 18 hhodinami

Peníze, vandalství, či sekta? Motiv krádeže lebky svaté Zdislavy je nejasný

Lebka svaté Zdislavy byla v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí uložena téměř sto dvacet let, než ji neznámý pachatel v úterý ukradl. Církevním představitelům a znalcům sakrálního umění není příliš jasné, co mohlo někoho k takovému činu vést. Mluví každopádně o ztrátě relikvie s velkou duchovní a historickou hodnotou.
před 22 hhodinami

Režisérek v hlavní soutěži festivalu v Cannes přibývá, letošní ročník ale zaostává

O Zlatou palmu se letos uchází pět režisérek z celkem dvaadvaceti vybraných filmů. Jejich zastoupení v soutěži přitom v posledních dvaceti letech stabilně roste.
včera v 15:53

VideoFestival „zušek“ opět povolal na úvod Rytíře talentu

Koncert s názvem Rytíři talentu nadačního fondu pěvkyně Magdaleny Kožené ve Španělském sále Pražského hradu zahájí desátý ročník ZUŠ Open. Na pódiu se představí na tři stovky mladých hudebníků, pěvců či tanečníků. Celostátní festival základních uměleckých škol nabídne do 1. června, tedy do Mezinárodního dne dětí, pod heslem ZUŠlechťujeme uměním stovky akcí. Výtěžek podpoří projekty propojující vzdělávání s uměleckou praxí pro sociálně slabé děti. Přímý přenos zahajovacího koncertu odvysílá Česká televize.
včera v 10:29
Načítání...