Postapokalyptická videohra The Last of Us funguje i jako seriál. Dobrý příběh, shodují se kritici

Svět je ohrožen pandemií, na kterou se lidstvo zoufale snaží najít lék. Postapokalyptický příběh si nejprve prožili hráči adventury The Last of Us a nyní i diváci seriálové adaptace. Recenzenti na zfilmovanou verzi zombie hry nešetří chválou, zejména proto, že seriáloví tvůrci se drželi původního scénáře, aniž by se ho snažili za každou cenu vylepšit – už totiž byl dobrý dost.

Spojené státy zdecimované smrtící epidemií mohli hráči pomoci zachránit poprvé v roce 2013, příběh navázal o sedm let později ještě pokračováním. Také seriálové The Last of Us se soustředí na dvě klíčové postavy: pašeráka Joela a jeho chráněnku, teenagerku Ellie, která by mohla být klíčem k vytvoření léku proti zuřící nákaze.

Tvůrci předlohy se inspirovali skutečnou nákazou, kdy spory houby česky nazývané housenec dokážou proniknout do nervového systému mravenců a zcela je ovládnout. Ve hře i v seriálu se parazitická houba rozšíří na lidi a i z nich se stávají zombie.

Spíš Coeni než Brad Pitt

„I videohry můžou mít tak skvělý příběh, že mohou být předlohou pro seriál,“ podotýká k úspěchu hry představitelka Ellie Bella Ramseyová. Při úprku před krvežíznivými monstry ji provází herec Pedro Pascal. V obsazení se mimo jiné objevuje i videoherní dabér Troy Baker, který svůj hlas a tělo propůjčil v původní videohře postavě Joela.

První recenze seriál především chválí. Recenzent BBC ho dokonce označil za nejlepší adaptaci videohry vůbec. Připomíná, že až na výjimky, k nimž počítá především rodinné filmy, je tento žánr přehlídkou průměrných filmů, ne-li propadáků.

Kritici povedenost seriálu spojují s tím, že se držel scénáře původní videohry, který podle nich byl už sám o sobě výborně napsaný. Kontinuitu zajistil Neil Druckmann, který stojí za herním i seriálovým příběhem The Last of Us.

3 minuty
Podle videohry The Last of Us vznikl seriál
Zdroj: ČT24

V rozhovoru pro The New Yorker vzpomínal, že nabídka na zfilmování The Last of Us přišla už v roce 2014, vedení ale prý zamýšlelo, že by hraná verze měla být větší a „víc sexy“ jako film Brada Pitta Světová válka Z. Podle Druckmanna spočívá ale síla příběhu v jeho komornosti, hloubce postav a hutné atmosféře. Odvolává se spíš na tvorbu bratří Coenů.

Scénář, který hráči předem znají

Videohra The Last of Us už svou strukturou fungovala jako televizní seriál. Seriálový scénář se předlohy drží věrně. Vedle Druckmanna je pod adaptací ještě podepsán showrunner minisérie Černobyl Craig Mazin.

Recenzent Washington Post přiznává: „Připadal jsem si jako nějaký starý divadelní herec, když jsem slyšel herce, jak říkají repliky, které jsem znal nazpaměť, a dělají to, co jsem sám hrál.“

Seriálové The Last of Us si ale podle kritiků získá i diváky, kteří původní hru vůbec neznají. „Toto dojemné drama odehrávající se ve Spojených státech zničených zombie je fenomenální směsicí hororu, emocí a hereckého obsazení, které nemůže být dokonalejší,“ píše třeba The Guardian.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...