Obejdete se bez zraku? Neviditelná výstava vás vyzkouší

Praha - Zajímavé? Zvláštní? Cizí? Nebo… přirozené? Takové otázky kladou organizátoři Neviditelné výstavy, která probíhá od dubna do června v centru hlavního města u Novoměstské radnice. Návštěvníci se mohou vžít do kůže nevidomých a vyzkoušet si každodenní činnosti bez zraku. Jaké to je, když člověka vedou jen smysly?

Ponořte se do obtížného Braillova písma, složte po hmatu skládanku nebo se projděte po vyznačené trase. V této interaktivní výstavě se musíte spolehnout jen na své hmatové, případně čichové smysly, na cit pro rovnováhu a orientaci v prostoru.

Celou akcí provázejí částečně nevidomí lidé, jejichž role se obrací, a jsou to naopak oni, kteří těm zdravým najednou představují průvodce. 

Organizátoři se tímto způsobem snaží veřejnosti ukázat reálný svět nevidomých. Návštěvníci si nejprve zkusí poslepu zahrát běžné hry jako např. šachy či karty, které jsou však přizpůsobeny těm bez zraku. Posléze se však příchozí ponoří do naprosté tmy a procházejí jednotlivými místnostmi, kde si ohmatávají věci a zkouší se zorientovat.

Jak ochutit oběd a vybrat správné koření? A jak si dámy nanesou bez zrcadla make-up? V další části výstavy se totiž příchozí seznámí se zařízeními, jež nevidomým usnadňují život. Mezi nimi jsou např. mluvící hodiny, váha nebo tlakoměr.

Neviditelná výstava
Zdroj: ČT24/Neviditelná výstava

Druhotnou částí akce je také diskuze s postiženými, která by měla vést alespoň k jejich částečnému porozumění.

Nápad uspořádat Neviditelnou výstavu se původně zrodil v Německu, kde po úrazu oslepl nejmenovaný novinář. Jeho žena se mu však chtěla přizpůsobit a toužila poznat, s jakými obtížemi se nyní musí potýkat. Simulaci naprosté tmy zařídila jednoduše – v doma zastínila všechna okna. Událost inspirovala Maďary, kteří posléze akci zorganizovali.