Klip týdne: Slunce přichází s Beatles i po padesáti letech

Nejslavnější kapela všech dob slaví v září jedno významné jubileum. Je to totiž přesně půlstoletí od vydání stěžejního alba Abbey Road od legendárních The Beatles. A jelikož je to oslava velkolepá, vyšla k této příležitosti nejen jeho remastrovaná edice, ale též zbrusu nový klip ke skladbě Here Comes The Sun.

Unikátní videoklip, jenž vznikl pod hlavičkou Alasdair Brotherston & Jock Mooney Production Company, obsahuje vintage fotografie, vznášející se v Abbey Road Studios, kde legendární album vzniklo.

Snímky, vyfocené Lindou McCartneyovou, létají kolem opuštěných nástrojů a stoupají nad bicí soupravu Ringo Starra, aby posléze vytvořily obrovské zlaté slunce. Nechybí přejezd přes slavnou cestu ani záběry ze závěrečného focení kapely 4. května 1969 v anglickém Tittenhurst Parku. 

The Beatles / Here Comes The Sun
Zdroj: ČT24/YouTube

Remastrovaná verze Abbey Road, o jejíž nový mix se postaral syn původního producenta Giles Martin spolu se Samem Okellem, vyšla 27. září. Sběratelská edice obsahuje remix všech 17 známých skladeb včetně dosud nevydaných verzí a je k dispozici v několika balíčcích včetně luxusní sady krabic složené z vázané knihy. 

The Beatles byla anglická rocková skupina z Liverpoolu. Jejími členy byli John Lennon (zpěv, doprovodná kytara), Paul McCartney (zpěv, basová kytara), George Harrison (sólová kytara, zpěv) a Ringo Starr (bicí, příležitostně zpěv). Patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapely v historii populární hudby. Jejich hudba je dodnes hraná a oblíbená po celém světě.

Když renomovaný časopis Rolling Stone v roce 2003 sestavil žebříček nejlepších alb v dějinách populární hudby, Beatles se do první desítky dostali celkem čtyřikrát (včetně 1. místa za „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“).

Asociace RIAA na základě prodeje singlů a alb v Americe označila Beatles za nejprodávanější hudební uskupení v historii. Ve Velké Británii vydali Beatles více než čtyřicet různých singlů, alb a desek, které se vyšplhaly na první místa hitparád. Tento komerční úspěch se opakoval v mnoha dalších zemích. Jejich nahrávací společnost EMI odhadla, že do roku 1985 prodali přes miliardu desek a kazet po celém světě.

V roce 2004 umístil časopis Rolling Stone Beatles na první místo v seznamu 100 největších umělců v historii. Podle časopisu pomohla jejich novátorská hudba a kulturní vliv charakterizovat šedesátá léta dvacátého století a jejich vliv na populární kulturu je patrný ještě dnes.

Zdroj: Wikipedia

Z dokumentu The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
Zdroj: Mirius FD