Klip týdne: Rodinná sešlost Davida Gilmoura

Se skladbou Yes, I Have Ghosts přichází po pěti letech David Gilmour. Zpěvák, kytarista a skladatel legendárních Pink Floyd na skladbě spolupracoval nejen s manželkou, ale i se svou dcerou.

Od vydání poslední desky jedné z opor legendárních Pink Floyd Rattle that Lock (2015), se kterou dobyl hudební žebříčky mnoha zemí, uplynulo již pět let. Skladba Yes, I Have Ghosts je součástí audioknihy Divadlo pro snílky, jejíž autorkou je pro změnu Gilmourova žena Polly Samsonová. Ta se v minulosti podílela na textech jak pro Pink Floyd, tak pro Gilmourovu sólovou tvorbu. 

Divadlo pro snílky se nachází na idylickém řeckém ostrově Hydra v roce 1960 a zachycuje mlhavé dny bohémské komunity básníků, malířů a hudebníků, včetně pětadvacetiletého Leonarda Cohena. „Dokázali jsme spojit světy literatury a hudby, a vylepšit tak zážitek z poslechu a spojit se s publikem myslím si dosud nevídaným způsobem,“ přibližuje spolupráci s manželem Samsonová.

Skladba měla být původně natočena se sbory, nicméně celosvětová pandemie a následná karanténa zhatily hudebníkovi plány. „Pracoval jsem na té písni právě v okamžiku, kdy přišla karanténa, a musel jsem zrušit už dohodnutou spolupráci se zpěvačkami,“ říká hudebník.

Jediné doprovodné vokály tak patří jeho dceři Romany, která skladbu doprovodila i hrou na harfu. „Nemohlo to dopadnout líp,“ libuje si Gilmour. „Mám obrovskou radost z toho, jak znějí naše hlasy dohromady. A její harfa to posunula do úplně jiného rozměru.“

Pandemie covidu-19 zhatila nejen natáčecí plány písně samotné, ale i sérii promítání Divadla pro snílky, na kterou se manželé chystali. Ti se proto přizpůsobili a přesunuli se na sociální sítě, pomocí nichž divákům zpostředkovali zážitek přímo z ostrova pomocí četby z knihy, poezie či hudby inspirované románem a písněmi od Leonarda Cohena. Samotné turné pak proběhne v následujícím roce. 

David Jon Gilmour, CBE (*6. března 1946 Cambridge, Anglie) je britský hudebník známý především jako kytarista, zpěvák a jeden z hlavních skladatelů skupiny Pink Floyd. Mimo Pink Floyd působí také jako hudební producent a vydal několik sólových alb. Gilmour je rovněž aktivně zapojen do několika charitativních organizací. V roce 2003 mu byl za zásluhy v hudbě a filantropii udělen Řád britského impéria v hodnosti Commander (označení CBE). Roku 2008 obdržel cenu Q Award za významné zásluhy.

Diskografie: 
David Gilmour (1978)
About Face (1984)
On an Island (2006)
Rattle That Lock (2015)

Zdroj: Wikipedia

David Gilmour při koncertech v Pompejích
Zdroj: Anna Lee/Aerofilms