„Je mi líto, že o ní mluvím v minulém čase.“ Kolegové vzpomínají na Janu Štěpánkovou

Nahrávám video
Tomáš Töpfer: Jana Štěpánková byla jednou z tváří Divadla na Vinohradech
Zdroj: ČT24

Byla to velká herečka, shodují se kolegové a přátelé Jany Štěpánkové. Herečka, která je přes desítky televizních a divadelních rolí spojována především se seriály Nemocnice na kraji města a Taková normální rodinka, zemřela v úterý po těžké nemoci. Informaci o její smrti zveřejnila hereččina rodina až v pátek, kdy se konalo poslední rozloučení.

  • Drama Královnina smečka psů 21. 12. ve 20:20 na ČT art)
  • Televizní komedie Zdravá vdova (22. 12. v 10:20 na ČT1) 
  • Jana Štěpánková hostem Všechnopárty (22. 12. v 11:10 na ČT1)
  • Úsměvy Jany Štěpánkové (22. 12. ve 12:25 na ČT1)
  • Dokument o Janě Štěpánkové z cyklu Neobyčejné životy (22. 12. v 15:40 na ČT2)

Ve Studiu ČT24 na Janu Štěpánovou zavzpomínal Tomáš Töpfer, ředitel Divadla na Vinohradech, které bylo tři dekády její domovskou scénou. „Její manžel Jaroslav Dudek vytvořil velkou éru Divadla na Vinohradech. Velký herecký soubor a Jana Štěpánková byla jednou z tváří vinohradského divadla vedle pana Kopeckého, Brodského, Jiřiny Jiráskové, Jiřiny Bohdalové či Petra Haničince,“ připomíná Töpfer.

Režisér Jaroslav Dudek zemřel v roce 2000, nedlouho poté musela Jana Štěpánková Vinohrady opustit. Tehdejší vedení jí neprodloužilo smlouvu, což herečka nesla těžce. O dvanáct let později se vrátila, když kývla právě na Töpferovu nabídku k účinkování ve hře To byla moje písnička!.

„Měl jsem z toho zadostiučinění, že herečka nestárne a má vždycky příležitost. A Jana měla navíc příležitost se krásně rozloučit s vinohradským divákem,“ podotýká k inscenaci Töpfer. Na jevišti se tehdy Štěpánková sešla s hereckými hvězdami své generace Gabrielou Vránovou, Martou Vančurovou či Danielou Kolářovou. S poslední jmenovanou herečkou byly kolegyně už v předchozím angažmá.

„Měla jsem ji ráda, protože mě před lety úžasně přivítala v angažmá v Divadle S. K. Neumanna, dnes Pod Palmovkou. Seděli jsme spolu v šatně a ona mě zasvěcovala do místních poměrů, varovala mě, na koho si mám dávat pozor a tak,“ vzpomíná Kolářová.

„Jako kolegyni jsem ji respektovala, protože to byla moc dobrá herečka, a je mi líto, že o ní mluvím v minulém čase,“ dodala.

Lítost nad odchodem Jany Štěpánkové vyjádřilo mimo jiné také Divadlo Ungelt, kde ještě letos hrála v komedii Pardál. „V ní jen stvrdila, jak obrovskou byla osobností. Osobností, kterou je možné obdivovat nejen pro její profesní, ale především lidské kvality,“ připomíná tato pražská komorní scéna. „Její životopis, stejně jako její morální kredit je velkolepý,“ uvádí také.

Svou kondolenci zveřejnilo na sociálních sítích také ministerstvo kultury.  „Legenda,“ shrnulo výstižně herecký přínos Jany Štěpánkové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mužům se špatně vyjadřují emoce, říká tvůrce seriálu o toxické maskulinitě

Skotský scenárista, komik a herec Richard Gadd na sebe upozornil autobiografickou zpovědí ze zkušeností se stalkingem a znásilněním. Osobní příběh Sobík nejprve uspěl na britských jevištích a jeho televizní zpracování sbíralo jednu cenu za druhou. Teď se pustil do čisté fikce – mrazivého dramatu Poloviční chlap „o dvou zlomených mužích“.
před 1 hhodinou

Koloseum chystá obranu proti překupníkům se vstupenkami

Pokud se lidé chystají do Itálie, musí se připravit na komplikace se vstupenkami na nejžádanější památky. Z oficiálních předprodejů je totiž vykupují překupníci a nabízejí za vyšší ceny. Platí to například pro římské Koloseum, které už kvůli tomu chystá změnit podmínky on-line prodeje. Podle redaktora ČT Vladimíra Piskaly většina lidí vstupenky na prohlídku tohoto amfiteátru nekupuje v oficiálním předprodeji, ale u někoho jiného a většinou dráž.
včera v 11:49

Rocky konečně zdolal „své“ schody. Philadelphské muzeum ale sochu léta odmítalo

Herec, scenárista a režisér Sylvester Stallone už v osmdesátých letech věnoval městu Philadelphia sochu znázorňující nejslavnějšího tamního obyvatele, který nikdy nežil – filmového hrdinu Rockyho Balbou. Stát měla u ikonických schodů, na nichž hollywoodský boxer-outsider trénoval. Jenže ty vedou k Muzeu umění, které se desetiletí stavělo proti umístění kýčovité rekvizity. Názor změnilo až nyní – a spornou sochu rovněž uznalo jako outsidera, který nakonec díky vytrvalosti dosáhl svého.
včera v 11:06

Touha po dokonalosti nás dohání, upozorňuje Šindelka v Systémech něhy

Dvojnásobný držitel Litery za prózu Marek Šindelka vydal nový román Systémy něhy. Ve své zatím nejrozsáhlejší knize se zaměřil na vztah otce s dcerou a také na posedlost dokonalostí, která člověka může proměnit ve stroj.
27. 4. 2026

VideoRestaurátoři opravují největší sousoší na Karlově mostě

Na Karlově mostě pracují restaurátoři na renovaci barokního sousoší svatého Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana poustevníka. Jde o největší sochařské dílo na mostě. Kromě kompletního vyčištění také opraví části, u kterých hrozil pád. „Z přední strany se tam vloží nerezová armatura, která to bude fixovat,“ popisuje příklad technického řešení rozsáhlé praskliny restaurátor Jan Brabec. Práce odborníkům potrvají do konce léta a Galerii hlavního města Prahy, která postupně restauruje všech třicet soch a sousoší na mostě, vyjdou na bezmála milion korun.
25. 4. 2026

Major Zeman nebyl „jen“ krimi, jeho případy sloužily propagandě, ukazuje ÚSTR

Seriál 30 případů majora Zemana, vysílaný v sedmdesátých letech, promyšleně propojil populární krimi žánr s politickým zadáním, tedy ovlivnit u veřejnosti vnímání poválečných dějin. „Je to typická esence komunistické propagandy,“ poznamenal náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Kamil Nedvědický v pořadu 90’ ČT24 moderovaném Marianou Novotnou. Právě ÚSTR připravil ve spolupráci s Muzeem Police ČR a ČT cyklus přednášek, který poodkrývá kontext „českého Bonda normalizace“.
24. 4. 2026

U žen s ADHD se čekalo, že budou hodné holčičky, říká spoluautorka knihy Roztěkané

Cenu Magnesia Litera za publicistiku získala nedávno kniha Roztěkané o ženách, které žijí s diagnózou ADHD. „Je to rok, co knížka vyšla, a my dodnes dostáváme spoustu krásných reakcí od žen, kterým nějakým způsobem pomáhá. Takže to je možná větší benefit než Magnesia Litera, i když za ni jsme samozřejmě velmi vděčné,“ podotkla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Terezou Řezníčkovou spoluautorka knihy Klára Kubíčková.
24. 4. 2026

Audiokniha roku 2025 vznikla na základě telefonátů Ukrajinců rozdělených válkou

Audioknihou roku 2025 – a zároveň absolutním vítězem – se stalo zpracování telefonátů Ukrajinců po napadení jejich země ruskou armádou, které vyšlo pod názvem Hovory. Nejlepšími interprety jsou Vasil Fridrich a Jitka Ježková, která tak obhájila loňské prvenství.
24. 4. 2026
Načítání...