Já, Mattoni, se představuju. Jsem úspěšný ve firmě a méně v manželství

1 minuta
První trailer: Já, Mattoni
Zdroj: ČT24

Příběh jednoho chlapce a jeho žízni po úspěchu přiblíží výpravný třináctidílný seriál Já, Mattoni. Jeden z nejdražších českotelevizních projektů je spojen s Karlovými Vary, kde byl také v premiéře promítnut díl Vídeňské líbánky. Celou sérii by ČT měla začít vysílat na přelomu srpna a září tohoto roku. Vyšel ale už v knižní podobě. Podívejte se na první trailer:

Myšlenky na seriál o Heinrichovi von Mattonim, zakladateli slavné značky minerální vody, se objevily už na začátku 90. let po vydání knihy Dravec Mattoni autorů Bohuslava Macka a Marie Dolejší. K jeho realizaci ale došlo až o čtvrtstoletí později. Scénář podle literární předlohy připravil Petr Zikmund (čili Jan Otčenášek), jenž je také autorem knihy Já, Mattoni.

Hlavní roli v legendě o prodavači vody, který chtěl svou vodou zaplavit celý svět, měl původně hrát Jiří Bartoška. Mimo jiné prezident karlovarského festivalu. Seriál roztočil, ale pak se rozhodl z něj kvůli vážné nemoci odstoupit. Jeho part převzal Alois Švehlík, který ztvárnil starého Mattoniho. Mladší verzi hraje jeho syn David Švehlík a dětské role se zhostil Jáchym Novotný.

Stárnutí ostatních postav je komplikovanější. „Jsou postavy, které se s přechodem z Davida na Aloise Švehlíka změní, některé ale zůstanou. Například partnerku Davidovi hraje Tatiana Vilhelmová, Aloisi Švehlíkovi Taťjana Medvecká,“ vysvětluje režisér Marek Najbrt. Že by například Mattoni Davida Švehlíka zestárnul pomocí práce maskérů, prý tvůrci zvažovali, ale nakonec zavrhli. „Při vší snaze to málokdy dopadne dobře a působí to spíš rušivě,“ obává se režisér.

Všechno je pravda, ale nemůžeme to dokázat

Dramatická v seriálovém pojetí není jen Mattoniho snaha o vybudování firmy, ale i jeho osobní život. Ten je v porovnání s tím pracovním méně úspěšný. „Je to vztah konfliktní, vyjma začátku, ale i tehdy si Mattoni, aspoň v našem podání, bere ženu z finančních důvodů, takže je to celé nalomené od začátku do konce. Snažili jsme se ale ukázat i to, proč se jeho žena chová, jak se chová. Mattoni ji hned na začátku zradil, proto začala bojovat. Chce převzít podnik, protože chce zažít dobrodružství, které si myslela, že bude sdílet s ním, ale on ji k němu nepustil,“ prozradil Najbrt.

40 minut
Beseda s tvůrci a herci seriálu Já, Mattoni
Zdroj: ČT24

Můžeme s jistotou říci, že všechno, co je tu napsáno, je pravda. Ale nemůžeme to dokázat, stojí na začátku knihy Dravec Mattoni. I v seriálu se prolínají historická fakta a fikce. „Samozřejmě historik purista bude rozčilen. Celé to ale vzniká za účelem dramatického účinku a ten je nejdůležitější. Někdo to může brát, že dochází k určité zpronevěře Mattoniho osudu, ale je i spousta nedoložených věcí a my si do nich uplatňujeme svoje vlastní vzorce,“ podotkl Marek Najbrt. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Americký soud uložil lékaři domácí vězení za distribuci ketaminu v případu Perryho

Soud ve Spojených státech uložil osmiměsíční domácí vězení lékaři Marku Chavezovi, který se v případu smrti známého herce Matthewa Perryho přiznal k nelegální distribuci ketaminu, informovala agentura AP. Před dvěma týdny soud poslal na 2,5 roku do vězení lékaře Salvadora Plasenciu, který se předtím přiznal, že Perrymu ketamin v týdnech před jeho smrtí prodal.
16. 12. 2025

Dokument o fotografce Jarcovjákové ztratil šanci na Oscara, má ji ale krátkometrážní Hurikán

Český dokument Ještě nejsem, kým chci být se nedostal do nejužšího výběru na ceny Oscar. Snímek Kláry Tasovské o fotografce Libuši Jarcovjákové, natočený v koprodukci České televize, tak ztratil šanci získat cenu pro nejlepší zahraniční film. Zato krátkometrážní snímek Hurikán českého režiséra Jana Sasky se dostal do užšího výběru v kategorii krátký animovaný film.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

Hledání manžela bylo pro hrdinky Jane Austenové víc než lov beze zbraní

Ženy střední a vyšších vrstev, které se musí vyrovnat s pravidly strnulé společnosti své doby, bývaly častými hrdinkami románů Jane Austenové. Od narození dodnes oblíbené spisovatelky uplynulo 16. prosince 250 let.
16. 12. 2025

Ze smrti amerického režiséra Roba Reinera je obviněný jeho syn

Americký režisér Rob Reiner a jeho žena Michele zemřeli v neděli násilnou smrtí ve svém domě v Los Angeles. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož policisté vyšetřují útok nožem. Úřady obvinily syna manželů, je ve vazbě. Osmasedmdesátiletý filmař režíroval snímky jako Když Harry potkal Sally, Pár správných chlapů nebo Misery nechce zemřít.
15. 12. 2025Aktualizováno15. 12. 2025
Načítání...