G3: Satriani a dva stydliví kytaristé

Praha - Společným jamem zakončili rockoví kytaristé Joe Satriani, Steve Vai a Steve Morse koncert ve sportovní hale na pražském Výstavišti. V rámci projektu G3 se nejprve ve třech blocích představili každý zvlášť s kapelou a následně všichni tři zahráli nadšenému publiku několik skladeb společně.

Vystoupení plného rockových instrumentálních skladeb podle pořadatelů aplaudovalo 3 500 diváků. „Vaie a Morse jsou příliš stydliví, musíte udělat větší hluk,“ vyzýval je Satriani před přídavkem. Po příchodu jeho spoluhráčů na jeviště zahráli například hit You Really Got Me od kapely The Kinks, do něhož zamontovali část skladby Smoke On The Water od Deep Purple, nebo White Room z repertoáru britské skupiny Cream.

Večer zahájil americký kytarista a skladatel Morse, člen skupiny Deep Purple, který byl prestižním časopisem Guitar Player pětkrát za sebou vyhlášen nejlepším kytaristou a spolu se Stevem Howem z Yes a Ericem Johnsonem uveden do Síně slávy tohoto periodika. Zakladatel kapely Dixie Dregs na turné G3 představuje i jejich skladbu Cruise Control.

Pokračoval Grammy oceněný Vai, který mimo jiné spolupracoval s Frankem Zappou nebo Davidem Lee Rothem, se do hudební historie zapsal v roce 1990 albem Passion and Warfare. Kytarista, který za svoji dosavadní kariéru prodal přes 15 milionů alb a získal desítky nominací na Grammy, nabídl také sóla na efektní kytaru se svítícím hmatníkem. Milovníci rockové kytary ocenili kompozice jako Whispering a Prayer nebo For the Love of God.

Jako poslední z trojice fenomenálních hudebníků zahrál Satriani patřící ke kytarovým ikonám od roku 1987, kdy prorazil do širokého povědomí s albem Surfing With The Alien. Od té doby prodal na 10 milionů alb a získal 14 nominací na Grammy. Jeho školou prošla řada dnešních rockových velikánů jako například Kirk Hammett z Metalliky. Legendy typu Micka Jaggera nebo Deep Purple si jeho dokonalou technikou hry rádi zdobí svá turné. Kromě G3 vytvořil v roce 2009 i úspěšnou formaci Chickenfoot.

Joe Satriani, Steve Vai a Steve Morse při vystoupení v Praze v rámci projektu G3 (července 2012)
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Příležitostný projekt G3 založil Satriani v roce 1996, kdy si k sobě na světové turné přizval další dva famózní kytaristy Vaie a Erica Johnsona. Se Satrianim je nejstabilnějším členem formace Vai, vedle nich se vystoupení víckrát zúčastnili John Petrucci, Paul Gilbert, Eric Johnson a Robert Fripp.