Fotografie Marilyn Monroe lákají aukční zájemce

New York - Aukční síň Christie's dnes pořádá dražbu fotografií slavné, milované i zatracované americké herečky Marilyn Monroe. Přesto, že světová ekonomika je v recesi a ceny uměleckých děl zaznamenaly v poslední době prudký pokles, očekává se, že o artefakty ze života této hollywoodské star bude zájem veliký. Dražená sbírka sleduje životní dráhu Marilyn Monroe od nezkušené ambiciózní mladé dívky, která to chtěla dotáhnout až do Hollywoodu, po vyzrálejší, ustaranou a zmatenou ženu, jež se snažila oddělit svou vlastní identitu od té, kterou jí připisovalo její publikum.

„Skutečně platí, že se jedná o největší sbírku fotografií Marilyn Monroe, která se zatím kdy dražila. Obsaženy jsou snad všechny známé fotografie, ale i snímky z jejích začátků až po ty těsně před její smrtí. Je velmi zajímavé sledovat, jak se mění výraz filmové hvězdy od velmi optimistické mladé dívky až po ženu, která je utrápená a má viditelně velké problémy s tím, kam se její život vydal. Odhady prodejních cen jednotlivých fotografií jsou různé. U snímků z konce čtyřicátých let se jedná o částky v rozmezí od tří do pěti tisíc amerických dolarů za snímek, poslední fotografie se odhadují na sto až sto padesát tisíc dolarů. Asi nejdražší artefakt, který se bude dražit, je známý portrét od Andy Warhola, jehož cena je odhadována na čtyři sta až šest set tisíc dolarů,“ informoval z Washingtonu zpravodaj ČT Michal Kubal.

Autorem fotografie, která zachycuje herečku jen několik týdnů před její smrtí, je Bert Stern. Podle aukční síně by cena, za niž se fotografie vydraží, mohla překonat 63 000 dolarů (v přepočtu asi 1,2 milionu korun). Za tuto dosud nejvyšší částku byla prodána v roce 1994.

Dílo je součástí sbírky manželů Constantinerových a patří do nejrozsáhlejší kolekce fotografií Marilyn Monroe, která kdy byla prodávána. Jde o více než sto snímků.

Když poprvé pózovala fotografovi Andremu de Dienesovi, byla jen mladou dívkou jménem Norma Jeane Bakerová. Právě Dienes jí pomohl odstartovat hvězdnou kariéru.  

„Nejvýznamnější fotka v jejím životě, o níž nevím, bude-li na aukci, je snímek, který byl otištěn v časopise Young, na kterém je Marilyn jako zadumaná dělnice v baretu ve zbrojovce. Přesto, že to mělo daleko k pozdějšímu sex-symbolu, vzbudila už tehdy nebývalý zájem a okamžitě začala její kariéra fotomodelky,“ upozornil ve Studiu 6 na ČT24 publicista Jiří Vlastník.

Podle aukční síně je nejvýznamnější částí sbírky fotografie z roku 1957. Richard Avedon na ní zachytil Marilyn Monroe ve chvíli, kdy na moment odložila svou uměleckou masku a v jejím výrazu se objevilo zamyšlení a smutek. Tisk vydaný v roce 1980 je dnes odhadován na cenu 25 000 až 30 000 dolarů (zhruba 500 000 až 600 000 korun). Nechybí ovšem ani série snímků z premiéry filmu Slaměný vdovec. Jde o jedny z nejznámějších fotek Marilyn, na kterých herečce závan vzduchu zvedá sukni a odhaluje nohy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 2 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 12 hhodinami

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
před 22 hhodinami

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
19. 1. 2026

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
19. 1. 2026

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026
Načítání...