Český dokument nadchl americké publikum

New York/Praha - Unikátní dokument mladého režiséra Lukáše Přibyla Do Estonska z cyklu Zapomenuté transporty se při svém lednovém uvedení na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs a 18. ročníku přehlídky filmů na Festivalu židovského filmu v New Yorku dočkal nadšeného přijetí a velké pozornosti. Film se v Palm Springs v silné konkurenci umístil na jednom z předních míst v diváckém hlasování. Diváci po skončení projekcí dlouze aplaudovali.

„Jednoznačně nejsilnější zážitek z festivalů v USA pro mě osobně byl, když první promítání v New Yorku navštívily dvě pamětnice, aktérky filmu: poslední z Češek žijících v New Yorku, které přežily estonské koncentráky. Dokument viděly poprvé, poznávaly sebe a kamarádky na dobových fotografiích a jejich reakce byla velmi spontánní a dojemná. A když nakonec prohlásily, že přesně takhle se věci ve skutečnosti udály, byla to pro mě ta nejlepší odměna a pocta,“ vzpomíná režisér a autor celého projektu Lukáš Přibyl.

V šesti hodinách čtyřdílného dokumentárního cyklu Lukáš Přibyl shromáždil autentické vzpomínky Židů deportovaných z Čech a Moravy do koncentračních táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a východním Polsku. Tedy míst, o kterých se na rozdíl od nechvalně proslulé Osvětimi, Treblinky, Dachau či Terezína příliš nemluví, ale která byla svědky stejně krutých osudů stovek tisíc lidí.

Zuzana Justman, dokumentaristka a držitelka prestižní ceny Emmy, o filmu:

„Silné a poutavé. Nejlepší film dokumentující holocaust, jaký jsem kdy viděla.“

Zapomenuté transporty jsou výsledkem letitého pátrání po svědcích ve více než dvaceti zemích tří kontinentů, které je spojené s pracným ověřováním jmenných seznamů přeživších, prohledáváním listin na matrikách, bezpočtem telefonátů a stovkami dopisů, inzeráty v novinách i na internetu. Mnozí z pamětníků o svých traumatech promluvili vůbec poprvé.

"Každý ze čtyř filmů popisuje jeden geografický cíl deportačních transportů a soustředí se na určitý způsob, jakým se tam lidé vyrovnávali se svou situací. Film o Estonsku tak popisuje fascinující příběh skupiny žen a dívek, které díky mladistvé naivitě a neustálé vzájemné pomoci dokázaly projít holocaustem, aniž ho příliš 'vzaly na vědomí', vysvětluje režisér.

Americké publikum příběh cesty 46 českých židovských žen, které přežily deportaci do Estonska, hluboce zasáhl. Čtyři nevšední filmy připravil tvůrčí tým v čele s Lukášem Přibylem ve spolupráci s Total HelpArt T.H.A. Cyklus Zapomenuté transporty běží v českých kinech, třetí díl cyklu „Do Estonska“ měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a všechny tři filmy je možné zhlédnout v českých kinech. Premiéra čtvrtého závěrečného filmu série, „Do Polska“, je plánována na březen tohoto roku.

Zapomenuté transporty: Do Estonska
Zdroj: ČT24/ČT