Červnový Tanec Praha má kvůli sníženému grantu vážné potíže

Praha - V tíživé finanční situaci jsou pořadatelé Mezinárodního festivalu soudobé taneční tvorby a pohybového divadla Tanec Praha, jehož jubilejní 20. ročník se uskuteční od 1. do 25. června. Pražský magistrát odhlasoval renomované přehlídce přivážející každoročně špičkové umělce desetkrát nižší příspěvek, než původně navrhovala odborná grantová komise.

Grantová komise  doporučila tři miliony korun, magistrát odhlasoval příspěvek 300 000 korun. Festival byl přitom založen městem a vizitkou jeho fungování měl být právě letošní ročník.

Ředitelka festivalu Marta Lajnerová se ve čtvrtek písemně obrátila na primátora a ostatní radní s žádostí o jasné stanovisko, zda chtějí, aby se festival vůbec konal. Organizátoři připravili výjimečný program a rušení již naplánovaných představení dva měsíce před zahájením nese značné náklady. S nespolehlivou podporou radních se přehlídka podle Lajnerové potýká už od loňského roku, neustálé dlužení honorářů umělcům kazí festivalu dobré jméno, především v zahraničí.

Loni město podpořilo festival 1,9 miliony korun a předloni třemi miliony.
Podle předsedy kulturního výboru zastupitelstva Ondřeje Pechy (ODS) je
tanečný festival významný, avšak jeho celkové náklady 12,8 milionu korun jsou obrovské a moderní pohybové divadlo zajímá minimum lidí. Na
partnerství má navíc letos magistrát jen 25 milionů korun, žádostí o podporu bylo asi 170 a už nyní je podle Pechy rozpočet o 30 milionů překročen.

Místopředseda výboru Miroslav Poche (ČSSD) podporoval třímilionovou dotaci, kterou navrhla Jana Ryšlinková (SNK ED). Kulturní odbor navrhoval dvoumilionovou. Ani jeden z návrhů nebyl odhlasován. „Z opozice je nás ve výboru pět,“ podotkl Poche.

Pořadatelé původně plánovali, že letošní přehlídku zpestří třemi vrcholnými projekty světově známých tanečníků ze Švýcarska, Izraele a Francie. Pražané se ale budou muset obejít bez atraktivního představení francouzského tanečního souboru Käfig, který kombinuje současný tanec s novým cirkusem a hip hopem. „Francouzský partner už nemohl déle čekat na liknavé rozhodování radních,“ vysvětlila Lajnerová. 

Jisté je v současné době představení švýcarského souboru Öff Öff,
který 1. června svým poetickým vystoupením Orbite otevře přehlídku na
volném prostranství v centru Prahy. Celkem soubor uvede tři večery, všechny budou zdarma. 

Druhým vrcholným projektem bude vystoupení světově známého izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company, který se vrátí po 16 letech na festival s dílem Ekodoom, a to 9. a 10. června do pražského Hudebního divadla Karlín a 6. června do brněnského Mahenova divadla. 

Představení spojuje odvážný, energický a smyslný choreografický rukopis uměleckého ředitele Ramiho Be'era, neuvěřitelné možnosti pohybu lidského těla vynikajících tanečníků s působivými světelnými a zvukovými obrazy. Od 7. dubna začne na pražské večery předprodej vstupenek. 

Uspořádání ostatních představení v Praze je podle Lajnerové nejisté.
„Chceme ale zachovat vystoupení po regionech, už proto, že nás podporuje ministerstvo kultury. Letos zvýšilo dotaci na 3,5 milionu korun, záštitu dala i manželka prezidenta ČR Livia Klausová,“ dodala. 

K vrcholům programu bude patřit také společné představení české houslistky a zpěvačky Ivy Bittové a amerického souboru Wendy Osserman Dance Company. Do Prahy dorazí mimo jiné i francouzská tanečnice Chrystel Guillebeaudová, spojení tance a výtvarného umění nabídne představení Holeulone z dílny známé belgické choreografky Karine Pontiesové a vizuálního umělce Thierryho Van Hasselta. 

Celým festivalem se navíc budou prolínat večery Evropské taneční
laboratoře, které dávají prostor progresivní mladé choreografické generaci z celého světa. Pořadatelé nezapomínají ani na rodiče s dětmi, od 27. května do 1. června začne přehlídka Tanec dětem. 

Celkem se festivalu zúčastní soubory z deseti zemí, některé soubory
vystoupí kromě Prahy a Brna i v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Ostravě, Pardubicích a Valašském Meziříčí. V Praze se přehlídka uskuteční v domovském divadle Ponec, Hudebním divadle Karlín a Divadle Archa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vstup do Alešville je na vlastní nebezpečí

Národní galerie Praha uspořádala úplně první komplexní retrospektivu Aleše Veselého. K vidění je ve Veletržním paláci pod názvem Alešville.
před 10 hhodinami

Nevyléčitelně nemocným pomáhá Sanitka splněných snů. Vznikl o ní dokument

Dokument Do posledního snu vypráví příběhy nevyléčitelně nemocných lidí, kteří si v posledních okamžicích života plní své sny díky Sanitce splněných snů. Autorka dokumentu, redaktorka ČT Lea Surovcová přiblížila v 90′ ČT24 zrod filmu. Jednu ze zakladatelek projektu Petru Homolovou potkala asi před dvěma lety a ta ji následně propojila i s jedním z hlavních hrdinů filmu Ondřejem Míčkem. Petra Homolová byla také hostem 90′ ČT24.
včera v 09:50

Na česká pódia v roce 2026 zamíří MGK, Nick Cave nebo Marilyn Manson

Hudební hvězdy plánují své koncerty i několik let dopředu. Už je tak jasné, kdo z těch zahraničních má v roce 2026 v kalendáři jako svou zastávku také Česko.
včera v 09:00

Oscar následuje diváky, od roku 2029 se přesouvá na YouTube

Na internetu a zdarma má být od roku 2029 k vidění ceremoniál cen Oscar. Prestižní filmové ocenění tak po desítkách let opouští televizní obrazovky a přesouvá se výhradně na největší on-line videoplatformu YouTube. Ostatně podobně jako spousta diváků, kteří si už zvykli sledovat filmy prostřednictvím streamovacích služeb spíš než v televizi nebo v kinech.
19. 12. 2025

Stávka v Louvre je u konce, muzeum se zcela otevřelo návštěvníkům

Pařížské muzeum Louvre se v pátek zcela otevřelo návštěvníkům poté, co odboráři ukončili stávku za lepší pracovní podmínky pro zaměstnance a větší výdaje na jejich bezpečnost, píše agentura AFP. Stávka, do které se zapojilo nejméně tři sta zaměstnanců, trvala od pondělí.
19. 12. 2025

UMPRUM uzavírá výstavou semestr i budovu

Výstava Artsemestr tradičně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM) shrnuje klauzurní a semestrální práce studentů. Je jednou z posledních akcí v hlavní budově školy, kterou čeká od začátku příštího roku rozsáhlá rekonstrukce.
19. 12. 2025

Spielberg opět objevuje mimozemský život. Zatím jen v upoutávce

Steven Spielberg se vrací k žánru sci-fi. Nový snímek Den odhalení sleduje reakci světové veřejnosti na objevení mimozemského života. Do kin by měl film s Emily Bluntovou v hlavní roli vstoupit v polovině června příštího roku, teď ho představila první ukázka.
19. 12. 2025

Bez pravdy, gulagů a naděje. Nový ruský slovník je nástrojem politické moci

Nový výkladový slovník státního jazyka, který letos vydalo Rusko, využívá jazyk jako politický nástroj moci. Zcela v něm například chybí pojmy jako pravda, gulag nebo stalinismus. Podle Jany Kockové ze Slovanského ústavu Akademie věd je dokument závazný pro státní orgány, úředníky i učitele a může mít konkrétní společenské i právní důsledky.
18. 12. 2025
Načítání...