Anna Polívková si připravila Proslov, slova jí ale nahrazuje pohyb a diváci

Nahrávám video
Anna Polívková si napsala Proslov
Zdroj: ČT24

První letošní premiérou v Divadle Bolka Polívky je inscenace Proslov. Připravila si ho principálova dcera Anna Polívková, která je zároveň autorkou i herečkou. Divadlo novinku charakterizuje jako pohybový one-woman stand-up.

Hlavní postava přichází přednést důležité sdělení. Doprovází ji jen pes, který s ní zůstává na jevišti během celého Proslovu. Stejně jako on ale hlavní – a jediná – hrdinka správná slova pro úvahy o tajemství vesmíru, zázraku stvoření či smyslu života nenachází.

„Připadá mi, že se často říkají věty s dobrým úmyslem, ale už je jich nějak moc a ztrácejí svou sílu. Hlavní postava chce říci svůj proslov, ale slova, která zvolila, se jí přestanou líbit. Ujmou se jí pochybnosti, a tak se pokusí vyjádřit jinak,“ vysvětlila Polívková.

Proslov tak přednese pohybem. Fyzické vyjadřování místo slovního má podle herečky ještě další důvod. „Docela nedávno jsem si uvědomila, že už je mi čtyřicet dva a že mi zbývá takových deset patnáct let vitálního pohybu. A tak jsem si uvědomila, že úplně nepoužívám svoje schopnosti, protože jsem začala dělat hodně mluvené divadlo, ale necítím se v něm jako v něčem, co bych opravdu uměla,“ dodává.

U prvního vtipu víte

Anna Polívková si hru sama napsala, částečně zrežírovala a sama si v ní hraje. Herecké partnery jí nahrazují přímo diváci. „U prvního vtipu víte, co se děje, když lidi nejsou s vámi,“ podotýká k interakci s publikem. Výsledné představení záleží i na jeho naladění a ochotě spolupracovat.

Kvůli pandemickým opatřením čekala hra na uvedení více než rok. Polívková dosud v Divadle Bolka Polívky vystupovala hlavně se svým otcem v komediích Variace na chlast a DNA. Objevuje se také v občasníku Re:kabaret.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jiřině Bohdalové je 95 let, hraje téměř stejně tak dlouho

Herecká kariéra Jiřiny Bohdalové trvá bezmála devadesát let, tedy téměř celý její život, protože 3. května slaví devadesáté páté narozeniny. Jubileum herečky připomíná ve svém programu i Česká televize.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Mezinárodní porota Benátského bienále podala demisi, píší média

Mezinárodní porota bienále v Benátkách podala demisi. Vedení přehlídky nezveřejnilo důvody tohoto kroku, který pravděpodobně souvisí s kritizovanou přítomností ruské národní expozice a také s rozhodnutím poroty vyloučit z udělování cen Izrael, uvádějí italská média. O udělení cen, Zlatých lvů, tak letos rozhodnou návštěvníci. Porota demisi ohlásila jen týden před začátkem bienále, který připadá na středu 6. května.
1. 5. 2026Aktualizováno1. 5. 2026

Talankinův ztracený Oscar se našel, v USA s ním režiséra nepustili do letadla

Sošku Oscara ruského režiséra Pavla Talankina nalezly aerolinky Lufthansy poté, co s ní režisérovi ostraha newyorského letiště Johna F. Kennedyho zakázala vstoupit na palubu letadla. Cenu, kterou získal za česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi kritizující ideologickou indoktrinaci ruských školáků, musel Talankin odbavit k přepravě mimo kabinu. Po příletu do Německa se už ale soška nenašla, informovala dříve stanice BBC.
1. 5. 2026Aktualizováno1. 5. 2026

Film o Jacksonovi postrádá skandály, diváci se ale hrnou

Hraný film o králi popu Michael vynesli diváci k návštěvnickému rekordu. Za převyprávění začátku příběhu Michaela Jacksona utratili první víkend jen v severoamerických kinech 97 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun). Zato kritici nadšením šetří, mimo jiné tepají do povrchnosti snímku, který ignoruje, že zpěvácká superhvězda čelila obvinění ze sexuálně nevhodného chování. Tvůrci tyto pasáže přetočili, aby se vyhnuli právním problémům.
29. 4. 2026

Do očí se jim propsal život i válka, říká fotograf o lidech z Náhorního Karabachu

Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín a Jan Mihaliček fotografovali na přelomu milénia Národní Karabach. V konflikty poznamenané enklávě v jihozápadním Ázerbájdžánu zachytili hrůzy války, uprchlíky, ale také obnovu ve vzácných chvílích klidu. Jejich snímky jsou do poloviny června k vidění na výstavě Když se Bůh nedíval v pražské Leica Gallery. Mihaliček o Náhorním Karabachu mluvil s moderátorkou Terezou Řezníčkovou v Událostech, komentářích.
29. 4. 2026

Mužům se špatně vyjadřují emoce, říká tvůrce seriálu o toxické maskulinitě

Skotský scenárista, komik a herec Richard Gadd na sebe upozornil autobiografickou zpovědí ze zkušeností se stalkingem a znásilněním. Osobní příběh Sobík nejprve uspěl na britských jevištích a jeho televizní zpracování sbíralo jednu cenu za druhou. Teď se pustil do čisté fikce – mrazivého dramatu Poloviční chlap „o dvou zlomených mužích“.
29. 4. 2026

Koloseum chystá obranu proti překupníkům se vstupenkami

Pokud se lidé chystají do Itálie, musí se připravit na komplikace se vstupenkami na nejžádanější památky. Z oficiálních předprodejů je totiž vykupují překupníci a nabízejí za vyšší ceny. Platí to například pro římské Koloseum, které už kvůli tomu chystá změnit podmínky on-line prodeje. Podle redaktora ČT Vladimíra Piskaly většina lidí vstupenky na prohlídku tohoto amfiteátru nekupuje v oficiálním předprodeji, ale u někoho jiného a většinou dráž.
28. 4. 2026

Rocky konečně zdolal „své“ schody. Philadelphské muzeum ale sochu léta odmítalo

Herec, scenárista a režisér Sylvester Stallone už v osmdesátých letech věnoval městu Philadelphia sochu znázorňující nejslavnějšího tamního obyvatele, který nikdy nežil – filmového hrdinu Rockyho Balbou. Stát měla u ikonických schodů, na nichž hollywoodský boxer-outsider trénoval. Jenže ty vedou k Muzeu umění, které se desetiletí stavělo proti umístění kýčovité rekvizity. Názor změnilo až nyní – a spornou sochu rovněž uznalo jako outsidera, který nakonec díky vytrvalosti dosáhl svého.
28. 4. 2026
Načítání...