20 let punk rocku a sebeironie: Horkýže Slíže slaví kulatiny

Bratislava - Horkýže Slíže vyrážejí na turné - 14. března se slovenská kapela ukáže také v Česku, konkrétně v Ostravě. Čeká je totiž oslava dvaceti let na scéně. Sestava slibuje, že na koncertech zazní téměř třicítka skladeb ze všech etap její historie. Tentokrát prý nenechají nic náhodě a avizují originální nápaditou scénu, která kreativně využije nejnovější technická zařízení.

V největší halové verzi bude použit rozsáhlý světelný park čítající na 150 různých reflektorů, efektů a dalších prvků i dvě pohyblivá projekční plátna. Scéna návštěvníky zavede třeba do katedrály, hlavní motivy budou však zdobit prvky z kouzelného karavanu, jejž fanoušci důvěrně znají z přebalu posledního alba St. Mary Huana Ganja.

Podle managementu skupiny půjde o její největší turné vůbec. Aparatutu poveze jedenáct vozů, včetně dvou kamionů, a celý tým bude čítat přes třicet lidí odlišných profesí.

„Slíže nechtěli podcenit ani produkční zázemí. A to, co se chystá, nemá v České republice obdoby. Takhle to prostě dělá málokdo a osobně se na výsledek moc těším, i když už teď vím, že to nebude s instalacemi této scény a koordinací všech technických složek vůbec lehké. Samozřejmě to ale zvládneme. Kvůli vizuálním doplňkům bude muset cestovat extra kamion navíc plus speciálně vyškolení lidé na obsluhu,“ prohlašuje sebevědomě Jan Lippert, jenž turné připravuje.

Kapela se na akci připravovala dva roky. Skupina vznikla v době rozpadu Československa a vzniku našich dvou republik, přesto ale oslovila širokou skupinu v Česku, a tak ji domácí publikum bez potíží vzalo za svou.  

Vrcholem turné bude koncert v pražské Incheba Aréně 27. března, Horkýže Slíže ale budou s koncertováním a sjížděním republiky pokračovat až do června. Matadorům bude předskakovat slovenská banda Dilemma i spřátelená česká zpěvačka GyGy se svým rockovým projektem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jiřině Bohdalové je 95 let, hraje téměř stejně tak dlouho

Herecká kariéra Jiřiny Bohdalové trvá bezmála devadesát let, tedy téměř celý její život, protože 3. května slaví devadesáté páté narozeniny. Jubileum herečky připomíná ve svém programu i Česká televize.
před 9 hhodinami

Mezinárodní porota Benátského bienále podala demisi, píší média

Mezinárodní porota bienále v Benátkách podala demisi. Vedení přehlídky nezveřejnilo důvody tohoto kroku, který pravděpodobně souvisí s kritizovanou přítomností ruské národní expozice a také s rozhodnutím poroty vyloučit z udělování cen Izrael, uvádějí italská média. O udělení cen, Zlatých lvů, tak letos rozhodnou návštěvníci. Porota demisi ohlásila jen týden před začátkem bienále, který připadá na středu 6. května.
1. 5. 2026Aktualizováno1. 5. 2026

Talankinův ztracený Oscar se našel, v USA s ním režiséra nepustili do letadla

Sošku Oscara ruského režiséra Pavla Talankina nalezly aerolinky Lufthansy poté, co s ní režisérovi ostraha newyorského letiště Johna F. Kennedyho zakázala vstoupit na palubu letadla. Cenu, kterou získal za česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi kritizující ideologickou indoktrinaci ruských školáků, musel Talankin odbavit k přepravě mimo kabinu. Po příletu do Německa se už ale soška nenašla, informovala dříve stanice BBC.
1. 5. 2026Aktualizováno1. 5. 2026

Film o Jacksonovi postrádá skandály, diváci se ale hrnou

Hraný film o králi popu Michael vynesli diváci k návštěvnickému rekordu. Za převyprávění začátku příběhu Michaela Jacksona utratili první víkend jen v severoamerických kinech 97 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun). Zato kritici nadšením šetří, mimo jiné tepají do povrchnosti snímku, který ignoruje, že zpěvácká superhvězda čelila obvinění ze sexuálně nevhodného chování. Tvůrci tyto pasáže přetočili, aby se vyhnuli právním problémům.
29. 4. 2026

Do očí se jim propsal život i válka, říká fotograf o lidech z Náhorního Karabachu

Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín a Jan Mihaliček fotografovali na přelomu milénia Národní Karabach. V konflikty poznamenané enklávě v jihozápadním Ázerbájdžánu zachytili hrůzy války, uprchlíky, ale také obnovu ve vzácných chvílích klidu. Jejich snímky jsou do poloviny června k vidění na výstavě Když se Bůh nedíval v pražské Leica Gallery. Mihaliček o Náhorním Karabachu mluvil s moderátorkou Terezou Řezníčkovou v Událostech, komentářích.
29. 4. 2026

Mužům se špatně vyjadřují emoce, říká tvůrce seriálu o toxické maskulinitě

Skotský scenárista, komik a herec Richard Gadd na sebe upozornil autobiografickou zpovědí ze zkušeností se stalkingem a znásilněním. Osobní příběh Sobík nejprve uspěl na britských jevištích a jeho televizní zpracování sbíralo jednu cenu za druhou. Teď se pustil do čisté fikce – mrazivého dramatu Poloviční chlap „o dvou zlomených mužích“.
29. 4. 2026

Koloseum chystá obranu proti překupníkům se vstupenkami

Pokud se lidé chystají do Itálie, musí se připravit na komplikace se vstupenkami na nejžádanější památky. Z oficiálních předprodejů je totiž vykupují překupníci a nabízejí za vyšší ceny. Platí to například pro římské Koloseum, které už kvůli tomu chystá změnit podmínky on-line prodeje. Podle redaktora ČT Vladimíra Piskaly většina lidí vstupenky na prohlídku tohoto amfiteátru nekupuje v oficiálním předprodeji, ale u někoho jiného a většinou dráž.
28. 4. 2026

Rocky konečně zdolal „své“ schody. Philadelphské muzeum ale sochu léta odmítalo

Herec, scenárista a režisér Sylvester Stallone už v osmdesátých letech věnoval městu Philadelphia sochu znázorňující nejslavnějšího tamního obyvatele, který nikdy nežil – filmového hrdinu Rockyho Balbou. Stát měla u ikonických schodů, na nichž hollywoodský boxer-outsider trénoval. Jenže ty vedou k Muzeu umění, které se desetiletí stavělo proti umístění kýčovité rekvizity. Názor změnilo až nyní – a spornou sochu rovněž uznalo jako outsidera, který nakonec díky vytrvalosti dosáhl svého.
28. 4. 2026
Načítání...