Volkswagen přibrzdil ve věci spojení s Porsche

Wolfsburg/Stuttgart - Německá automobilka Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto, se rozhodla přerušit rozhovory o spojení s výrobcem sportovních vozů Porsche a odvolala plánovanou pondělní schůzku. Rozhovory mezi zástupci automobilek, jejich závodních rad a spolkové země Dolní Sasko měly vyjasnit, jak by mohly vypadat podmínky fúze. Podle agentury DPA se ale ve Volkswagenu hovoří o tom, že vedení Porsche k celé záležitosti přistupuje zcela nesprávně a že finanční situace Porsche je „velmi podezřelá“.

Přerušení rozhovorů si vyžádal šéf závodní rady VW Bernd Osterloh, podle kterého za současné situace neexistuje prostor pro konstruktivní jednání. „Nejsme to my, kdo o jednání žádal. Nepřipustíme, aby byl Volkswagen diskreditován, protože u Porsche nemají žádnou koncepci,“ uvedl Osterloh. „Sdílíme názor závodní rady VW, Osterlohovo rozhodnutí bylo správné,“ prohlásil mluvčí Volkswagenu.

Společnost Porsche nicméně upozornila, že odvolána byla zatím pouze
pondělní schůzka a že jsou sjednány další termíny. Jednání by tak podle
Porsche měla „docela normálně pokračovat“.

Rodinná firma Porsche dosud ovládla těsnou nadpoloviční většinu ve Volkswagenu, kterou chtěla navýšit na 75 procent. Z plánů ale sešlo, když se ukázalo, že si firma z bádensko-württemberské metropole Stuttgartu vzala příliš velké sousto. Porsche údajně navršilo „horu“ dluhů v objemu nejméně devíti miliard eur (přes 240 miliard korun). Volkswagen naopak má k dispozici více než deset miliard eur.

Podle Osterloha nyní musí dát Porsche jasně najevo, k čemu je připraveno a k čemu ne. „To by si měli nejprve u Porsche interně vyjasnit, zejména se zaměstnanci. Až se zase obrátí na Volkswagen, musí být jasné, o čem vůbec chceme mluvit. Prodej, fúze nebo něco zcela jiného,“ řekl Osterloh.