Venezuela si přivlastní i cementárny

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez pokračuje ve znárodňování, které se po ropném a energetickém průmyslu nově zaměří na výrobce cementu. Stát podle prohlášení převezme podíl nejméně 60 procent v místních divizích mexické společnosti Cemex, francouzské Lafarge a švýcarské Holcim, umožní jim ale ponechat minoritní podíl.

Chávez informoval o plánu znárodnění již minulý týden. Ministr ropného průmyslu Rafael Ramírez doplnil detaily plánu po setkání se zástupci společností. Zahraniční společnosti patřící mezi největší producenty cementu na světě zatím nepotvrdily, zda přijmou podmínky a zůstanou minoritními partnery v projektech, nebo budou požadovat odškodné.

Prezident se v poslední době dostal pod palbu kritiky ze strany svých fanoušků, protože se mu nedaří dostatečně rychle stavět nové levné domy. Znárodnění producentů cementu podle něj pomůže výstavbu urychlit a uspokojit vysokou poptávku. Chávez obvinil zahraniční cementárny, že omezují prodej na domácím trhu, a naopak cement vyváží, aby tak maximalizovaly své zisky.

V loňském roce Chávez přistoupil ke znárodnění energetického průmyslu. Čtyři ropné společnosti přijaly návrh vlády a ponechaly si minoritní podíl ve svých operacích podél řeky Orinoco. Exxon Mobil a ConocoPhilips však s návrhem nesouhlasily a požadují odškodné prostřednictvím mezinárodní arbitráže.

Mexiku se nelíbí plány na převzetí majetku Cemexu. Firma by sice ztrátou majetku ve Venezuele neměla utrpět příliš velké škody, protože venezuelské operace se na celkovém hrubém provozním zisku skupiny loni podílely pouze čtyřmi procenty. Venezuela je však růstovým trhem a Cemex Venezuela je největším místním producentem cementu s roční kapacitou 4,6 milionu tun.

Cementem Chávezův znárodňovací výpad nekončí, nechal se slyšet, že v hledáčku jsou i banky či ocelárny.

Vydáno pod