UBS kvůli úvěrové krizi odepíše čtyři miliardy CHF a změní

Curych - Největší švýcarská bankovní skupina UBS odepíše z hodnoty vlastněných dluhopisů a dalších aktiv čtyři miliardy švýcarských franků (67 miliard Kč) a vykáže za třetí čtvrtletí první čtvrtletní ztrátu za devět let. Banka také sdělila, že vymění část nejvyššího managementu a zruší 1500 pracovních míst. UBS se tak stává dosud největší obětí problémů na globálním trhu úvěrů, plynoucí z krize na americkém trhu hypoték.

Odpisy v důsledku úvěrové krize u UBS výrazně přesahují rozsah podobných potíží u jiných bank. UBS bude mít kvůli odpisům ve třetím čtvrtletí ztrátu 600-800 milionů CHF. Rušení pracovních míst se bude podle banky týkat divize investičního bankovnictví, kde se problémy koncentrují.
    Ze své funkce kvůli vysokým odpisům odejde šéf divize investičního bankovnictví Huw Jenkins, který v posledních letech řídil expanzi této součásti a dovedl ji do první světové pětky ve svém oboru. Další obětí bude finanční ředitel celé skupiny Clive Standish. Kontrolu nad investiční bankou převezme generální ředitel UBS Marcel Rohner, který teprve v červenci po zjištění ztrát u specializovaného fondu banky nahradil tehdejšího šéfa Petera Wuffliho.
    Wuffli vedl banku k široce založené expanzi mimo její tradiční základnu privátního bankovnictví a správy majetku. Zejména se soustředil na rychlé budování aktivit na americkém trhu. Dnešní změna by podle některých pozorovatelů mohla naznačovat, že banka by mohla opustit strategii zaměřenou stále více na investiční bankovnictví.
    Světoví investoři se obávají, že s uzavíráním účtů za bouřlivé třetí čtvrtletí by ztráty kvůli úvěrovým problémům mohly hlásit i další banky. Obavy o zdraví bankovního systému v důsledku hypoteční krize v USA vyvolaly zejména v srpnu na finančních trzích prudké otřesy, proti nimž musely centrální banky světa zasahovat uvolňováním výrazně zvýšeného množství krátkodobých úvěrů. Krize hypoték vedla k rozšíření nedůvěry mezi bankami, které tak přestaly být ochotny poskytovat úvěry.