Tlustý bez debaty nepustí daně ani na program sněmovny

Praha - Mimořádná schůze poslanecké sněmovny má začít po 14. hodině, daňové změny pro rok 2009 z pera Miroslava Kalouska se ale možná na program schůze ani nedostanou. Poslanec za ODS Vlastimil Tlustý požaduje debatu nad Kalouskovou "antireformou", nebojí se ani vyloučení z poslaneckého klubu. Původní úprava počítá s poklesem daně z příjmu na 12,5 procenta ze současných 15, měla by začít platit od ledna příštího roku. Ministr financí Kalousek ale nabízí sněmovně novelu, která sice prošla prvním čtením v září, ale jejímu pokračování sněmovnou dali poslanci už jednou stopku, když ji minulý týden ani nepustili na program. Dnes hrozí podobný scénář.

Kalousek by rád uvedl v život novelu, jejímž meritem je zachování 15procentní daně, ale snížení odvodů na pojistném o 1,5 procentního bodu. Ve finále tak státní kase zůstane o procento příjmů lidí více, než by tomu bylo bez novely. Dalším „bohulibým“ motivem změny je pomoc nízkopříjmovým skupinám.

Michal Doktor, poslanec ODS, si myslí, že vše je v rukou „rebelujících“ poslanců ODS - Ranince, Schwippela a Tlustého. Novela podle něj znamená snížení daní pro nejméně příjmové skupiny obyvatelstva a takovou on jistě podpoří. „Novela je špatný základ, není to ani rovná daň, navíc nejasnost superhrubé mzdy je podvodem na voličích,“ uvádí sociální demokracie a vyhlašuje, že novelu rozhodně nepodpoří.

Tlustý požaduje debatu

„Já Kalouskovu antinovelu, jak já jí říkám, nepodpořím. Zákonných 12,5 procenta byl dlouho hledaný kompromis, výsledek složitých dohod, a já tyto dohody nesmažu,“ shrnul svůj postoj Tlustý.

Tlustému ale hlavně chybí diskuze. „Pokud Kalousek s Topolánkem oznámí, že to bude tak, jak oni navrhují, a nebude prostor k diskuzi, pak říkám: Když nic, tak nic,“ pohrozil Tlustý s tím, že v takovém případě by nepodpořil ani vstup novely na jednání schůze. Sám jsem se pokoušel o svolání jednání nad novelou. „Pokud bude ochota ke kompromisu, já jsem ochoten ke kompromisu rovněž,“ hodil Tlustý rukavici.

A proč se mu novela nelíbí? „Kromě toho, že 1,5 není 2,5, jak bylo dohodnuto,“ jak uvádí, „navíc tu máme krizi a dokonce by bylo na místě uvažovat ještě o větších úlevách, 2,5 je minimum rozumného řešení,“ dodává.

Sněmovnou se spolu s veškerými debatami nad ekonomickými zákony nese „tklivá píseň“ krize. Každý ekonomický zákon se snaží alespoň v debatě s krizí počítat. „To, že je u nás ekonomická krize, už nikdo naštěstí nezakrývá, je férové přiznat, že krize přichází i do České republiky. Snižování daní je klasickou metodou pravicových stran, jak krizi čelit,“ upozorňuje Tlustý. „Ekonomiku můžete podpořit i tak, že peníze od lidí nevyberete a ulevíte lidem i podnikům tím, že je necháte u nich.“

Tlustý hraje i o poslaneckou příslušnost

Tlustému kromě ztráty ekonomického kreditu hrozí i ztráta poslanecké příslušnosti. Poslanecký klub ODS by měl dnes jednat o Tlustého vyloučení.

Vlastimil Tlustý

„Jestli mám být vyloučen z klubu za to, že bráním program, to bude pocta.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Během pár týdnů se vyrovnaný rozpočet nedá sestavit, říká Ševčík

Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miroslav Ševčík (za SPD) mluvil ve středečním Interview ČT24 zejména o rozpočtu na rok letošní a příští. Prozradil, kterým resortům by peníze přidal, kterým naopak sebral. Opakovaně kritizoval končící vládu. Zároveň ale připustil, že vyrovnaný rozpočet se „během pár týdnů“ sestavit nedá. Také sdělil, kdy chce prý šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámit, jak hodlá vyřešit svůj střet zájmů. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 20 hhodinami

Průměrná mzda reálně vzrostla o 4,5 procenta

Průměrná mzda v Česku stoupla ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 48 295 korun. Ve srovnání se stejným loňským kvartálem tak přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 3194 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,5 procenta, mzda reálně vzrostla o 4,5 procenta, informoval na webu Český statistický úřad.
před 21 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
před 23 hhodinami

Humanoidů v Číně vzniká spousta, kupuje je málokdo. Země se bojí bubliny

Čína vsadila na to, že se stane světovou velmocí v humanoidních robotech. Podle několika analýz ale možná přišla s touto technologií příliš brzy, protože reálně o ni není příliš zájem.
včera v 06:30
Načítání...