Stahování milionů mobilů Galaxy Note 7 z trhu srazilo akcie Samsungu

Cena akcií jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics se v pondělí propadla o více než pět procent na téměř dvouměsíční minimum kvůli obavám ohledně problémů s telefony Galaxy Note 7. Tržní hodnota Samsungu se v důsledku poklesu ceny akcií snížila o zhruba 13 bilionů wonů (asi 280 miliard korun).

Samsung se začátkem září rozhodl stáhnout z trhu 2,5 milionu přístrojů Galaxy Note 7 poté, co bylo potvrzeno 35 případů, kdy se baterie telefonu vznítila. Většina případů byla zaznamenána ve chvíli, kdy se telefon nabíjel. Firma začala telefony Galaxy Note 7 prodávat 19. srpna.

V sobotu Samsung vyzval všechny uživatele, aby telefony Galaxy Note 7 vypnuli a co nejrychleji je předali firmě. „Nejistota se zvyšuje,“ uvedl analytik Greg Roh ze společnosti HMC Investment. „Firmu by řešení těchto problémů mohlo stát víc, než se původně předpokládalo,“ dodal.

Americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC) v pátek vydala doporučení nepoužívat telefon Galaxy Note 7. Už předtím americký Federální úřad pro letectví (FAA) vyzval cestující, aby tento telefon nezapínali a nenabíjeli během letu a neukládali ho do odbavených zavazadel.

Redaktor Martinů: Kdo naštve zákazníky víc (zdroj: ČT24)

Nespokojenost zákazníků

Redaktor iDNES.cz Ondřej Martinů uvedl, že Samsung nyní vybízí i v Česku zákazníky, aby do 19. září odevzdali své vadné kusy s tím, že jim po tomto datu doručí nový výrobek. Připomněl také, že s nevolí klientů se nyní musí vyrovnat i hlavní konkurent Samsungu, americká firma Apple. U svého nejnovějšího modelu iPhone 7 odstranila „sluchátkový jack“.  „Tyto firmy se přetahují o to, kdo zákazníky naštve víc,“ dodal redaktor. 

Na internetu se dokonce objevily zmínky, že Samsung bude po 30. září všechny potenciálně defektní kusy na dálku deaktivovat. Firma to však popřela.