Sony, Toshiba a Hitachi začnou společně vyvíjet LCD obrazovky

Tokio – Na asijském trhu s elektronikou se schyluje k vytvoření nejsilnějšího výrobce obrazovek z tekutých krystalů. Své síly spojí trio japonských společností Sony, Toshiba a Hitachi a zaměří se na produkci malých LCD obrazovek pro mobilní telefony a počítačové tablety. Spojení má být dokončeno na jaře 2012 a firmy využijí při sloučení vládní finance. Do nové firmy by mohla investovat 200 miliard jenů (43,5 miliardy Kč) společnost Innovation Network Corp. of Japan, ve které vlastní 90 procent vláda.

Výrobci obrazovek se nyní všeobecně potýkají s problémy. Ceny klesají, poptávka je nestabilní a trhy si žádají stále vyspělejší technologie. Všechny tři firmy rovněž zaváhaly s investicemi do nových výrobních linek, aby mohly lépe konkurovat firmě Sharp. Ta naopak získala od Applu k investicím jednu miliardu USD (16,7 miliardy Kč).

Podle údajů DisplaySearch měly loni tři japonské firmy na trhu malých a středně velkých obrazovek společně podíl 21,5 procent. Podíl Sharpu činil 14,8 procenta a podíl firmy Samsung Mobile 11,9 procenta.

Zatím není jisté, jak se nový podnik vypořádá s tím, že každá z japonských firem používá jinou technologii výroby obrazovek. Společnosti však uvedly, že se chtějí zaměřit na vývoj nové generace obrazovek, včetně tenčích obrazovek OLED s vyšším rozlišením využívajících technologii organických elektroluminiscenčních diod, Vládou podpořená fúze bude dokončena v roce 2012. Nové výrobní linky a najatí manažeři mají všem třem společnostem zajistit vyšší prodeje. Jen firmě Sony letos přitom spadly téměř o polovinu, a dobře na tom nejsou ani Toshiba a Hitachi. Boj o zákazníky se přitom odehrává hlavně na poli novinek.