Šéfka ERÚ Vitásková obviněna z napomáhání trestnému činu

Praha – Alena Vitásková je obviněna z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby. Stíhání předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) souvisí s kauzou solárních elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun. S informací přišel server iDnes.cz. Elektrárny získaly licenci na výrobu elektřiny těsně před koncem roku 2010, tedy ještě za vysoké výkupní ceny.

„Mohu potvrdit, že minulý týden bylo zahájeno stíhání osoby z nejvyššího vedení ERÚ, a to ve spolupachatelství s další již obviněnou osobou,“ citoval server žalobce Pavla Mezlíka z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. V případu už je podle Mezlíka stíháno celkem deset lidí, z toho čtyři z ERÚ.   

Vitásková chce zveřejnit své oficiální stanovisko ve čtvrtek. Upozornila na sebe počátkem února, kdy si nechala zpracovat audit o činnosti úřadu v letech 2005 až 2011. Audit došel k závěru, že úřad stanovil výkupní ceny fotovoltaické elektřiny nad rámec zákona a že pozdě reagoval na pokles cen solárních panelů. Vitásková v lednu na základě výsledků auditu podala podnět státnímu zastupitelství, aby prověřilo, zda nedošlo ke zneužití pravomoci úřední osoby.

V kauze solárních elektráren už policie loni na podzim obvinila celkem devět lidí, z toho tři byli zaměstnanci ERÚ. Dva z nich se v roce 2010 údajně podíleli na vydání licence na základě nedostatečné dokumentace, třetí osoba pak prý na začátku loňského roku zastavila interní přezkum ERÚ, zda je licence platná. Policie vyčíslila škodu vzniklou neoprávněným připojením solárních elektráren na 1,9 miliardy korun.  

Protikorupční policie stíhá ředitelku ERÚ (zdroj: ČT24)