Saabu podává pomocnou ruku další čínská firma

Amsterdam - Nizozemský majitel švédské automobilky Saab, Spyker Cars, se dohodl s čínskou společností Pangda Automobile Trade Co. Ltd., která mu má zajistit dostatek financí na provoz Saabu ve středně dlouhém období. Švédského výrobce aut má dohoda zachránit před finančním kolapsem poté, co zkrachovalo jednání s jinou čínskou společností, Hawtai Motor Group.

„Obě strany jsou přesvědčené, že toto partnerství umožní Saab Automobile a firmě Pangda vytvořit silné podnikání, v počátku v distribuci a následně ve výrobě aut Saab v Číně,“ prohlásil generální ředitel Spykeru a Saabu Victor Muller. Obchodník s automobily Pangda minulý měsíc získal z primární nabídky akcií téměř jednu miliardu dolarů (17,3 miliardy korun).

Victor Muller, generální ředitel Spykeru a Saabu:

„Pangda je progresivní, zisková a dobře kapitalizovaná veřejná firma, která jako největší jednotlivý distributor aut v Číně vidí obrovský potenciál pro naši značku na svém domácím trhu.“

Podle dohody Pangda nakoupí vozy Saab v hodnotě 45 milionů eur (1,1 miliardy korun). Současně získá za 65 milionů eur podíl 24 procent ve firmě Spyker. Nizozemská firma však rovněž upozornila, že některé transakce ještě musí schválit čínské vládní úřady, Evropská investiční banka, General Motors a Národní dluhový úřad Švédska.

Začátkem loňského roku se Spyker po vleklých jednáních dohodl s americkou automobilkou General Motors, že koupí její ztrátovou divizi Saab za 400 milionů dolarů (zhruba 6,9 miliardy korun) v hotovosti a akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Mnoho odborníků se ke spojení podniků Spyker a Saab staví skepticky. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM se stal v roce 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Spykeru se ještě nikdy nepodařilo vykázat zisk.

Spyker
Zdroj: ČT24/Spyker