Rakouský vicekancléř: Zastavme jednání s Amerikou o dohodě TTIP

Rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner vyzval k zastavení rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Postavil se tak na stranu Francie, která hodlá v září o přerušení jednání požádat Evropskou komisi. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Vznik dohody naopak podpořily evropské zaměstnavatelské svazy  a asociace.

„Jednání by se měla zastavit a celý proces by měl začít znovu od začátku,“ prohlásil Mitterlehner. Startovním bodem pro nové rozhovory by se podle něj mohly stát listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. „Jenom ten největší optimista by mohl předpokládat, že by (TTIP) mohla být dokončena v letošním roce,“ řek vicekancléř agentuře APA.

Debatu o osudu rozhovorů rozvířilo víkendové prohlášení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, podle kterého jednání o dohodě v podstatě zkrachovala, jen si to nikdo nechce přiznat. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové ale v pondělí vicekancléřova slova odmítl a podpořil pokračování rozhovorů.

Mluvčí Evropské komise v pondělí sdělil, že vyjednávání o dohodě nyní vstupují do zásadní fáze, kdy jsou na stole návrhy většiny kapitol a kdy se začíná rýsovat podoba budoucí smlouvy. Komise podle něj nadále předpokládá ukončení rozhovorů ještě letos. Také Bílý dům v pondělí uvedl, že Washington má stále v plánu dosáhnout dohody o volném obchodu s EU do konce letošního roku. 

Státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthias Fekl ale v úterý prohlásil, že jednání trpí nevyvážeností ve prospěch americké strany. „Američané nedávají nic, nebo jen drobky (…), takto by se mezi spojenci vyjednávat nemělo,“ uvedl. „Tato jednání je třeba jasně a definitivně zastavit, aby se začalo znovu a na dobrých základech,“ dodal. 

Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců by však deregulace obchodu měla negativní dopady kupříkladu na pravidla EU v oblasti bezpečnosti potravin či ochrany životního prostředí, panují rovněž obavy ze zhoršení pracovních podmínek.

Podnikatelé jsou pro dohodu

Rozhovory ohledně TTIP by měly pokračovat, shodly se na tom v úterý evropské zaměstnavatelské svazy a asociace sdružené v Konfederaci evropského podnikání (BusinessEurope). V tiskové zprávě o tom ve středu informoval Svaz průmyslu a obchodu ČR, který do sdružení patří. „Pokud by TTIP byl odsouzen k nezdaru, znamenalo by to podkopání důvěry ve vyjednávací schopnost EU,“ uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.

„Od začátku jsme předpokládali těžká vyjednávání, ale potřebujeme silný politický závazek EU i USA, že dosáhneme dohody. Potřebujeme podpořit růst ekonomiky a nová pracovní místa a TTIP je jedním z nejlepší prostředků, jak toho dosáhnout,“ dodala prezidentka BusinessEurope Emma Marcegaglia.