Raiffeisenbank koupila Equa bank

Skupina Raiffeisenbank International (RBI) koupila sto procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners. Uzavření transakce podléhá schválení regulačními orgány, informovala Raiffeisenbank. Cenu transakce skupina nezveřejnila.

„Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií. Česká republika je jedním z klíčových trhů, kde je RBI rozhodnutá dále růst. Vedení Raiffeisenbank má silnou podporu akcionářů ve všech aktivitách souvisejících s její expanzí na českém trhu,“ uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Dokončení transakce je plánováno na konec druhého čtvrtletí tohoto roku v závislosti na schválení regulačních orgánů. V případě úspěšného dokončení transakce se plánuje sloučení Equa bank s Raiffeisenbank.

Equa bank se zaměřuje, kromě jiného, na spotřebitelské úvěry a obsluhuje téměř 480 tisíc zákazníků. Ke konci roku 2020 byla celková aktiva Equa bank 2,8 miliardy eur (asi 72 miliard korun). Za stejné období vykázala Raiffeisenbank aktiva 15,7 miliardy eur (zhruba 405 miliard korun).

Raiffeisenbank, která patří mezi pět největších tuzemských bank, poskytuje v Česku bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International. Raiffeisenbank loni klesl čistý zisk meziročně o 49 procent na 2,14 miliardy korun. Důvodem byla pandemie koronaviru.

Equa bank v roce 2020 z téhož důvodu meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 55 procent na 182 milionů korun. Equa bank patří mezi menší banky. Na český trh vstoupila v roce 2011 poté, co společnost Equa Group Limited převzala Banco Popolare ČR. Equa Group byla dosud ve vlastnictví fondů, které spravuje britská společnost AnaCap Financial Partners LLP.