Průměrná cena Naturalu 95 klesla pod 30 korun. Poprvé za pět let

Praha – Zlevňování pohonných hmot v Česku pokračuje. Včera průměrná cena benzinu Natural 95 klesla na 29,97 Kč za litr. Pod třicet korun se dostala poprvé od ledna 2010. Nafta zatím pod hranici 30 korun nezlevnila, ve čtvrtek se prodávala za 30,08 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje. Podle analytiků ještě o pár desítek haléřů klesnou.

Ceny pohonných hmot pokračují ve strmém pádu, který začal už loni v říjnu. Způsobily ho klesající ceny ropy; jen za loňský rok pohohonné hmoty zlevnily o více než čtyři koruny. Ještě před rokem přitom stál litru benzinu nebo nafty přes 36 korun.

Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka budou pohonné hmoty u českých pump zlevňovat i nadále. „V nejbližším týdnu očekáváme další snížení cen benzinu a nafty na českých čerpacích stanicích o 20 až 30 haléřů,“ předpověděl Tomčiak. Dodal, že cena nafty bude nadále převyšovat cenu benzinu, což je pro zimní sezonu typické.

Nejlevněji natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, litr Naturalu 95 tam stojí průměrně 29,06 Kč, za naftu se platí 29,24 Kč. Naopak nejdražší pohonné hmoty zůstávají tradičně v Praze. Natural 95 se v hlavním městě prodává průměrně za 31,88 Kč, nafta stojí 31,93 Kč.

Nižší ceny pohonných hmot lákají řidiče, aby více tankovali. Podle odhadu Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu zaznamenali tuzemští pumpaři v posledních dvou měsících loňského roku meziročně sedmi- až osmiprocentní nárůst prodejů. „Poptávka stoupla jako souhrn vícero faktorů. Šlo zejména o nárůst ekonomiky a nízké ceny pohonných hmot ve vazbě na ropu,“ řekl Loula.

Pokles cen pohonných hmot si pochvalují domácnosti i firmy. Například přepravní společnost Martina Berky vlastní pět autobusů – oproti minulému roku na pohonných hmotách ušetří v průměru 30 000 korun měsíčně. Zlevňovat ale neplánuje, protože kvůli velké konkurenci stále jezdí za ceny, které platily už v roce 2007. A tehdy byl benzin ještě o tři koruny levnější.

Na Slovensku jsou pohonné hmoty drahé

Úplně opačná situace je na sousedním Slovensku, kde řidiči tankují skoro nejdráž z celé Evropské unie. Natural 95 tam stojí v přepočtu 35 korun, nafta 33. Řidiči proto často tankují za hranicemi – na nejbližší rakouskou benzinku se dá z Bratislavy dojet za deset minut. Některým se ale vyplatí jet třeba na čerpací stanici do Polska nebo Maďarska i víc než 60 kilometrů. Slovenské pumpy tak zejí prázdnotou.

Vláda premiéra Roberta Fica chce ceny řešit se Slovnaftem, který dominuje velkoobchodu a spadá pod něj rovněž 27 procent všech čerpacích stanic v zemi. Firma se brání, že za drahé pohonné hmoty nemůže. „V porovnání například s ČR tvoří na Slovensku větší část celkové ceny daně a další administrativní poplatky,“ uvedl mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Prodejci pohonných hmot tvrdí, že jejich marže z jednoho litru činí jen pár haléřů a pokud vláda chce, aby lidé zase tankovali doma, má snížit spotřební daň. Stejná debata se znovu otevřela i v tuzemsku. Převažuje ale názor, že ztráty z nižší daně by státní rozpočet nedohnal, ani kdyby řidiči začali častěji tankovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Sněmovna přerušila projednávání Pavlova veta novely k rozpočtům

Sněmovna přerušila do středečního rána projednávání vládní novely k veřejným rozpočtům, kterou vetoval prezident Petr Pavel. Vládní tábor chce veto přehlasovat. Většinu jednacího dne vyplnily debaty o programu schůze. Opozice kromě sdílení výhrad k novele navrhovala řešit i jiná témata, zejména opatření proti suchu. Koalice ale podle očekávání pět desítek opozičních návrhů na doplňky programu odmítla hlasy zpravidla stovky ze 169 přítomných poslanců.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zavede cla na zboží z USA ve výši od patnácti do padesáti procent

Kanada zavede cla ve výši od patnácti do padesáti procent na zboží dovážené ze Spojených států. Odvetné opatření za americké tarify vstoupí v platnost 8. září, oznámila v úterý podle agentury Reuters kanadská vláda. Ta zároveň představila podpůrná opatření pro kanadské podniky a pracovníky, na které eskalující obchodní válka dopadá.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Masky a anti-age krémy místo hraček. Trend skincare u dětí sílí, odborníci varují před riziky

Osmileté dívky, které přesně vědí, k čemu slouží sérum, toner nebo kolagenová maska. Ještě před několika lety to byla spíš výjimka. Dnes se péče o pleť stává běžnou součástí života části dětí z generace alfa. Inspiraci hledají na sociálních sítích. Nevhodná kosmetika může ale podle odborníků dětskou pleť nevratně poškodit a vyskytují se i psychické problémy související s obsedantním používáním velkého množství produktů na pleť. Tématu skincare, generaci alfa a rizikům s tím spojeným se věnoval nový publicistický podcast Bilance.
před 8 hhodinami

Americké sankce na íránskou ekonomiku mohou uškodit hlavně Číně, píše CNBC

Americké sankce namířené proti íránské ekonomice mohou zasáhnout především Čínu, Spojené arabské emiráty (SAE), Turecko, Irák a Indii. S odkazem na analytiky a statistická data to uvedla americká televize CNBC. Nová opatření v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Jejich smyslem je íránskou ekonomiku izolovat, a tak oslabit íránský režim.
před 10 hhodinami

Růst minimální mzdy vytlačuje šedou ekonomiku, míní Jurečka. Podle Juchelky pomůže i EET

Minimální mzda má od ledna vzrůst na 24 900 korun, po souhlasu tripartity zamíří předpis ke schválení vládě. Podle ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO) se očekává její další růst, zmínil také vyšší výdělky pro státní úředníky, kde má nejnižší tarif začínat právě na úrovni minimální mzdy. Podle někdejšího šéfa resortu a předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Mariana Jurečky se zvyšováním minimální mzdy potlačuje část šedé ekonomiky. Debatou v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 14 hhodinami

Schillerová s Juchelkou navrhují změnu platových tabulek

Od ledna by se mohly změnit platové tabulky. Nejnižší tarif by měl začínat na minimální mzdě, která by měla pro příští rok činit 24 900 korun. Žádná z dalších tarifních částek by neměla klesnout pod zaručený plat. Výdělek by se nově měl pravidelně upravovat po pěti letech praxe. Rozdíl v platovém základu podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce by měl činit nejméně čtyři procenta. Odborům a zaměstnavatelům to navrhli ministr práce Aleš Juchelka (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zaměstnavatelé označili reformu odměňování ve veřejné sféře za odvážný krok, odboráři za revoluci.
24. 8. 2026Aktualizováno24. 8. 2026

Tripartita souhlasila s růstem minimální mzdy

Tripartita souhlasila s navrhovaným růstem minimální mzdy pro příští dva roky. Nejnižší výdělek by měl podle návrhu vládního nařízení od ledna odpovídat 44,6 procenta průměrné mzdy. Zvednout by se tak měl z 22 400 na 24 900 korun. V roce 2028 by se pak měl dostat na 45,8 procenta průměrného výdělku. O výsledku mimořádného zasedání tripartity informoval prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jiří Horecký.
24. 8. 2026Aktualizováno24. 8. 2026

Vláda schválila změny v penzijním spoření

Vláda v pondělí schválila změny v penzijním spoření. Podle návrhu zákona o doplňkovém penzijním spoření by se měla pro mladé klienty od příštího roku zvýšit podpora, zároveň by měly klesnout poplatky odváděné penzijním společnostem. Za deset let také ukončí činnost transformované fondy. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) by změna měla zvýšit motivaci k uzavření penzijního spoření. Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) také odsouhlasila podnikatelský balíček.
24. 8. 2026Aktualizováno24. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.