Přísnější regulaci obchodních řetězců prezident vetoval

Praha - Prezident Václav Klaus vetoval zákon, který obchodním řetězcům za zneužití tržní síly hrozil pokutou až 10 milionů korun. Podle Klause totiž nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a má celou řadu legislativních nedostatků. Zákon měl sloužit ke kontrolování prodeje zemědělských a potravinářských produktů.

„Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti, a zasahuje do již platných právních předpisů,“ zdůvodnil své rozhodnutí vetovat zákon Klaus.

Prezident zároveň připomněl, že normu velmi podobného obsahu Poslanecké sněmovně vrátil již v červnu 2006. „Dnešní podoba zákona je ještě méně přijatelná než ta před čtyřmi lety,“ zdůraznil.

Největší nebezpečí prezident údajně vidí v dopadu na spotřebitele. „V případě platnosti tohoto zákona hrozí zvýšení cen i zúžení nabízeného sortimentu, protože obchodníci se velmi pravděpodobně budou snažit vyhnout dopadům zákona a raději budou nakupovat jen u velkých výrobců a dávat přednost dovozům před nákupy u domácích producentů,“ uvedl Klaus.

Podle původního návrhu skupiny poslanců měl problematiku potenciálního zneužívání tržní síly upravit „etický kodex“, který by povinně vypracovávaly jednotlivé obchodní řetězce a na jehož dodržování by dohlížel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Namísto toho byl podle Klause přijat zákon, do něhož byla pozměňujícím návrhem vložena desetistránková příloha zákazů a regulací.

Kromě prezidenta Klause sklidil zákon o regulaci obchodních řetězců kritiku také ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, nezamlouval se ani Svazu obchodu a cestovního ruchu.