Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, vyplatí se zvážit LPG

Praha - Cena pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu dál stoupala. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o 40 haléřů na průměrných 36,82 koruny za litr a nafta o 29 haléřů na 36,24 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv dlouhodobě sleduje. Podle odborníků lze očekávat další nárůst až o 50 haléřů a lidem se prý vyplatí zapřemýšlet o přechodu na plynový pohon.

V důsledku nestabilní politické situace v Egyptě vyskočily podle analytika Víta Jedličky ceny ropy o šest procent, což se samozřejmě podepsalo i na cenách paliv u čerpacích stanic. Navýšení bylo v průměru o 70 haléřů za litr, očekávat se však dá ještě další navýšení o 30 až 50 haléřů.

Nejpříznivější ceny jsou v jižních Čechách, naopak v Praze si řidiči připlatí. Podle Jedličky může být nižší cena na jihu Čech způsobena bližší vzdáleností do německých rafinerií. I v hlavním městě se ale dá natankovat i o korunu méně, než je průměr.

Analytik: Vyplatí se zapřemýšlet o LPG či CNG

V Česku se v posledních letech daří i LPG (Liquefied Petroleum Gas = zkapalněný ropný plyn) a vzestup zažívá CNG (Compressed Natural Gas = stlačený zemní plyn). „Je to významná úspora, určitě se lidem vyplatí o tom zapřemýšlet, pokud budou ceny růst i nadále,“ řekl Jedlička s tím, že ceny plynu mají díky obrovským břidlicovým zásobištím naopak klesat.

Nejdražší Natural 95 tankují řidiči tradičně u pražských pump, průměrně za 37,80 Kč/l. Druhou nejvyšší cenu benzinu mají jihomoravské čerpací stanice, které natural prodávají za průměrných 37,55 koruny za litr. Hlavní město a Jihomoravský kraj jsou zároveň jedinými regiony, kde se natural prodává za více než 37 korun za litr. Nejlevněji ho natankují motoristé v Jihočeském kraji, a to za průměrných 36,41 Kč/l.

Nafta je stejně jako benzin dlouhodobě nejdražší v metropoli. Cena za litr dieselu se u pražských stanic přehoupla přes 37 korun na 37,04 koruny. Nejméně, v průměru 35,84 koruny za litr nafty, zaplatí řidiči v Královéhradeckém kraji.

Rozhovor s analytikem Vítem Jedličkou (zdroj: ČT24)