Pětina nebezpečného vepřového z Německa zajištěna

Praha - Veterináři našli a pozastavili prodej zhruba pětiny z celkem 4 500 kilogramů vepřového masa, které bylo na přelomu loňského a letošního roku dovezeno z Německa do Česka a mohlo obsahovat rakovinotvorný dioxin. Podle mluvčího Státní veterinární správy ČR (SVS) Josefa Dubna veterináři odeslali vzorky vepřového masa na laboratorní rozbor. V Německu se navíc zavřelo dalších skoro tisíc farem. České ministerstvo zemědělství chce proto co nejdřív prosadit nový zákon o původu potravin.

Přibližně polovina z 4 500 kilogramů vepřového masa, pocházejícího z německé farmy používající krmivo s obsahem dioxinů, měla svůj cíl ve stravovacích zařízeních ve Středočeském kraji. Veterináři z této zásilky našli a pozastavili prodej 145 kilogramů masa. V Ústeckém kraji se podařilo dohledat asi polovinu dodávky, tedy zhruba 820 kilogramů německého vepřového.

Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy již Češi maso s dioxiny dávno snědli. Hlavním důvodem přitom bylo, že Německo posílalo špatné informace, jak říká ministr: „Měli jsme tu informaci dostat okamžitě, ale hlavně jsme ji měli dostat od nich. My jsme se to dozvěděli ze sdělovacích prostředků.“

Nahrávám video

Fuksa volá po přísnějších pravidlech

Kontaminované německé maso se ale mohlo v Česku zpracovat do salámů a dalších výrobků. Ministr Fuksa chce proto prosadit nový zákon, který má farmářům ukládat nahlášení všech informací o původu nebo zpracování masa. Zatím tuto povinnost nemají. Zákon by měl platit během několika měsíců.

Josef Duben, mluvčí české veterinární správy:

„Z tohoto masa byly odebrány vzorky a byly zaslány na vyšetření. Podle šéfky německé veterinární služby Karin Schwabenbauerové by toto maso nemělo být zdravotně závadné.“

Panika související se zvýšeným výskytem dioxinu vypukla v Německu na přelomu roku. Tehdy se ukázalo, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například výrobě papíru. Na trh dodal až 3 000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150 tisíc tun krmiva určeného pro hospodářská zvířata.

„Určitá hrozba stále existuje, ale není tak velká, jak si někteří myslí. Je ale pravdou, že skutečně jeden zemědělec prodával kontaminovaná krmiva dalším farmám. Bohužel to vrhá špatné světlo na celý zemědělský sektor,“ vysvětluje saský ministr životního prostředí a zemědělství Frank Kupfer.

Německo odhalilo další nebezpečná krmiva

O víkendu navíc spolkové ministerstvo zemědělství oznámilo, že objevilo dalšího výrobce krmiv podezřelého z toho, že se v jeho produktech nachází jedovatý, rakovinotvorný dioxin. Dodatečně bylo proto uzavřeno dalších 934 podniků v Dolním Sasku.

„Údajně byly problémy se zjištěním dioxinů v krmivech známy již delší dobu, a nic se nedělo,“ dodal Duben, podle něhož v Česku nic podobného nehrozí, jelikož laboratoře mají povinnost zjištění nadlimitního množství nebezpečných látek okamžitě nahlásit veterinární správě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zemědělství dostane o stovky milionů víc, řekl Šebestyán po schůzce se Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) během úterý jednala s ministry o podobě jejich rozpočtových kapitol pro rok 2027. Sérii schůzek zahájil ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Následně dorazili ministr zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé), šéf resortu školství Robert Plaga (za ANO), ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO), ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) či ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který sdělil, že stát i v příštím roce převezme veškeré poplatky za podporované zdroje energie. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že by schodek příští rok měl být významně pod 400 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoUbývá lidí spořících ve třetím pilíři, pomoct můžou chystané změny

Na stáří si ve třetím pilíři ke konci letošního prvního pololetí spořily tři miliony a 873 tisíc lidí, což je méně než koncem loňska. Přilákat více účastníků do systému by mohly změny, které chystá vláda. Například pro střadatele do 29 let by se státní příspěvek nově měl navýšit na čtyřicet procent vkladu. Do 36 let by poté také mělo být možné třetinu naspořených peněz jednorázově vybrat. Kabinet dále počítá s nižšími poplatky pro banky, které jim lidé platí za správu. Změny by mohly platit od příštího roku.
před 6 hhodinami

Výbava pro školáky stojí tisíce. Rodičům pomáhají obce, školy i sbírky

Školáci se za dva týdny vrátí do lavic, rodiče proto už postupně pořizují jejich výbavu. Každý pátý očekává, že za začátek školního roku utratí přes pět tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Začátek školního roku patří pro rodiny k finančně náročnějším obdobím. Podle ekonomky Lindy Kunertové mohou rodiny v obtížné situaci využít mimo jiné mimořádnou okamžitou pomoc. Čerpá ji ale výrazně méně domácností, než kolik by ji potřebovalo.
před 14 hhodinami

Do bateriových úložišť míří miliardy. Jejich rozvoj brzdí kapacita sítí

V Česku rychle přibývají bateriová úložiště, do nichž investoři vkládají miliardy korun. Za první pololetí se jich k síti připojilo téměř dvakrát více než loni za stejné období. Přibývá i velkokapacitních úložišť, která mohou pomáhat stabilizovat energetickou soustavu i vyrovnávat ceny elektřiny. Další rozvoj ale naráží na omezenou kapacitu sítí a množství rezervovaných, dosud nerealizovaných projektů.
17. 8. 2026

Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny

Nová pravidla Evropské unie proti odlesňování přinesou změny v obchodování s kakaem ze západní Afriky, která zajišťuje zhruba 70 procent světové produkce. Nařízení, které začne platit na konci letošního roku, má zajistit, aby dovozci dokázali dohledat původ kakaa až ke konkrétní farmě a prokázat, že nebylo vypěstováno na půdě odlesněné po stanoveném datu. V Nigérii, která je čtvrtým největším producentem kakaa na světě, se pěstitelé a exportéři na nové požadavky připravují mimo jiné mapováním farem a zaváděním systémů pro sledování původu úrody. Podobný proces probíhá také v Pobřeží slonoviny a Ghaně, kde kakao pěstují statisíce drobných zemědělců často v odlehlých oblastech. Nová pravidla tak přispívají k větší dohledatelnosti kakaa v dodavatelském řetězci, jejich zavedení však pro producenty znamená také potřebu investovat do mapování, ověřování původu a digitálního sledování. To může zvýšit i cenu kakaa a potažmo čokolády.
17. 8. 2026

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý. EPPO bude dle mluvčí Tine Hollevoetové podle tohoto rozhodnutí dále postupovat.
17. 8. 2026Aktualizováno17. 8. 2026

Spotřeba energií roste navzdory zdražování na trhu

Kvůli válce s Íránem v prvním pololetí vzrostly velkoobchodní ceny na energetickém trhu – u plynu o více než polovinu, u ropy o pětinu. Ve stejném období stoupla také spotřeba plynu i elektřiny asi o tři procenta. Více energií odebíraly domácnosti i podnikatelé, analytici v tom vidí důkaz ekonomického oživení. Zároveň upozorňují na pomalejší plnění zásobníků plynu než v minulých letech, a to po celé Evropě. V těch tuzemských je momentálně 64 procent. Podle resortu průmyslu by ale v zimě mělo být suroviny dost.
16. 8. 2026

Na opravy silnic kraje příspěvek od státu nedostanou, potvrdil Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že kraje příští rok nedostanou ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) peníze na opravy silnic nižších tříd. Regiony podle něj mají na účtech na opravy peněz dost z rozpočtového určení daní. Pravidelnou podporu dostávaly kraje od roku 2015, to bylo ale podle premiéra jen něco navíc. O postoji vlády v uplynulém týdnu informoval liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
16. 8. 2026Aktualizováno16. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.