Orco dluží celkem 50 miliard korun, mezi věřitele patří i ČSOB

Praha - Developerská společnost Orco Property Group dluží podle své výroční zprávy dvanácti bankám dohromady 750 milionů eur, tedy zhruba 19 miliard Kč. Celkové závazky společnosti jsou ale mnohem vyšší, dosahují zhruba 50 miliard korun. Největším věřitelem Orka je britská Royal Bank of Scotland, jejíž půjčky firmě Orco dosáhly 304,9 milionu eur, tedy zhruba 7,7 miliardy korun. Dalších 150 milionů eur dluží firma německé EuroHypo. Reakci ani jedné z bank se serveru nepodařilo získat. Mezi velké věřitele patří rovněž bankovní domy známé z tuzemského trhu. Je mezi nimi i ČSOB.

Její mateřská KBC Bank od roku 2007 svou účast ve společnosti Orco paradoxně ještě navýšila, z 50 milionů na 94,6 milionu eur, zhruba 2,4 miliardy Kč. A to v době, kdy nastal razantní propad realitního trhu, který letos stáhl Orco pod hladinu. Firma kvůli tomu v březnu musela požádat pařížský soud o ochranu před věřiteli. ČSOB se ale o peníze nebojí, přestože reality ztrácejí na ceně.

Jedna z největších stavitelských firem ve střední Evropě v současné době připravuje nový plán na restrukturalizaci dluhu, předchozí návrh totiž majitelé dluhopisů firmy předminulý týden odmítli. Společnosti navíc skončila soudní ochrana před věřiteli, před týdnem proto požádala o prodloužení ochrany o dalšího půl roku. Orco současně už několik měsíců jedná s americkou společností Colony Capital o kapitálové investici 80 milionů eur, tedy asi 2,03 miliardy Kč.

20. října se akcionáři Orka sejdou na mimořádné valné hromadě

O dalším osudu firmy může být jasněji 20. října. V tento den se akcionáři Orka sejdou na mimořádné valné hromadě. Podílníci na ní budou rozhodovat například o dalším pokračování společnosti v činnosti nebo o programu zpětného odkupu až deseti procent akcií. Orco v prvním pololetí prohloubilo meziročně ztrátu čtrnáctkrát na 199,9 milionu eur, tedy zhruba pět miliard Kč, ze 14 milionů eur před rokem.