Němcům se po marce nestýská, euru věří stále víc

Berlín - Navzdory pokračujícím problémům v eurozóně roste důvěra Němců v euro. Podle posledního průzkumu měnu chtějí zachovat více než dvě třetiny z nich, což je nejlepší výsledek od zavedení společné evropské měny. Návrat marky, který si ještě loni přál každý druhý Němec, by nyní uvítala ani ne třetina. Informoval o tom ekonomický deník Handelsblatt. Němce zároveň americký investor George Soros vyzval k odchodu z eurozóny, pokud Berlín neukončí svůj odpor ke společným evropských dluhopisům.

Podle průzkumu agentury Forsa pro ekonomický deník Handelsblatt chce dál eurem platit 69 procent Němců. K marce by se chtělo vrátit 27 procent. Podpora společné měny podle Forsy roste v Německu přímo úměrně s příjmy domácností. V těch, které mají minimálně 3 000 eur (77 000 Kč) čistého měsíčně, chce euro zachovat 79 procent.

Rozhovor s Františkem Bostlem (zdroj: ČT24)

Slábnoucí nostalgii Němců po „staré dobré“ marce ukázala už únorová studie institutu GfK. Zachovat euro si podle ní přálo 65 procent Němců a návrat k národní měně jen 35 procent. „Pro mnohé neprůhledná krize v eurozóně Němce straší. Postoje k euru jako měnové jednotce se to ale dnes už nedotýká,“ poznamenal pro Handelsblatt šéf Forsy Manfred Güllner. Nejvíce sympatizantů má euro podle něj mezi voliči opozičních Zelených a vládních liberálů. Pro jeho zachování jsou i tři čtvrtiny stoupenců konzervativců kancléřky Angely Merkelové.

Eurozóna se bez Německa obejde, tvrdí Soros

Striktní úsporný kurz, který šéfka německé vlády prosazuje v eurozóně jako lék na dluhovou krizi, v úterý večer na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem tvrdě kritizoval Soros. Eurozónu podle něj vede do deprese a hrozí jí reálné nebezpečí, že ji euro zničí. „To by byla tragédie historických rozměrů,“ varoval slavný americký investor maďarského původu.

Zabránit tomu podle něj může pouze Německo přehodnocením svého postoje k řešením krize, zejména ke společným evropským dluhopisům, takzvaným eurobondům. „Buď akceptujte eurobondy, nebo opusťte euro - obojí bude pro Evropu i Německo lepší než pokračovat tak jako dosud,“ vyzval Berlín Soros.

George Soros
Zdroj: ČT24/Themoneymind.wordpress.com

Eurozóna bude podle něj schopná přežít i bez jejího současného ekonomického tahouna. Euro by po odchodu Německa oslabilo, což by posílilo konkurenceschopnost v měnové unii, soudí Soros. „Evropa by tak mohla zabránit hrozící depresi,“ dodal.

Politické body za návrat k marce?

Na německé politické scéně se nyní snaží prosadit nová strana Alternativa pro Německo (AfD), jejímž hlavním cílem je právě odchod země z eurozóny a návrat k marce. Podle průzkumů si zhruba čtvrtina Němců dovede představit, že by jí dala svůj hlas. 

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK / AP/Virginia Mayo

Politologové AfD velké šance na vstup do Spolkového sněmu po zářijových volbách nedávají, stranu ale považují za nebezpečí pro středopravou koalici kancléřky Merkelové. Vládním stranám by AfD mohla podle nich odebrat pár procent hlasů, které mohou být v souboji o německá vládní křesla klíčová.