MOV chce poprvé finančně pomoci organizátorům olympiády

Vancouver - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nabídl finanční pomoc organizátorům zimních her ve Vancouveru 2010, kteří se kvůli ekonomické krizi dostali do problémů. Pokud by skutečně MOV pořadatelům olympiády vypomohl, stalo by se tak poprvé v historii. Organizační výbor ZOH ve Vancouveru má v současné době deficit kolem 37 milionů amerických dolarů z celkového operačního rozpočtu 1,75 miliardy dolarů, tedy zhruba 310 miliard korun.

Představitelé MOV se zatím nerozhodli, jakou částkou přispějí, nicméně doufají, že ještě před začátkem únorových her podepíší jednu či dvě sponzorské smlouvy. „Kvůli finanční krizi je hodně náročné dosáhnout předpokládaných výnosů. Budeme se snažit lidem ve Vancouveru alespoň trochu pomoci,“ prohlásil předseda marketingové komise MOV Gerhard Heiberg.

Podle Heiberga, jenž šéfoval organizačnímu výboru zimních her v Lillehammeru 1994, ještě nikdy v minulosti MOV nenabídl urovnat deficit v rozpočtu hostitelského města. „Chceme pomoci, ale ještě se uvidí, kolika penězi a jakým způsobem to provedeme,“ dodal funkcionář.

Problémem je méně sponzorů a televizních kontraktů

Díra ve vancouverském rozpočtu je důsledkem nižších výnosů ze sponzorských a televizních kontraktů. MOV, jenž se o tyto příjmy dělí s organizátory, podepsal smlouvy pouze s devíti z předpokládaných jedenácti mezinárodních sponzorů pro hry ve Vancouveru a v Londýně 2012.

Současných devět sponzorů zaplatilo olympijskému výboru 900 až 920 milionů dolarů. „Doufali jsme a stále doufáme, že jich budeme mít deset až jedenáct. Ještě jsme to nevzdali a vedeme jednání se společnostmi z různých odvětví,“ uvedl Heiberg. Dva noví sponzoři by prý mohli do pokladny olympijských organizátorů přinést až 30 milionů dolarů.