Ministerské „razie“ ve firmách přinášejí první výsledky

Praha – Nelegální práci, nehrazení sociálního nebo zdravotního pojištění a třeba i vyplácení nižší mzdy, než zaměstnavatel zaručuje, to všechno mají odkrýt namátkové kontroly ministerstva práce a sociálních věcí. První výsledky už jsou na světě. Měsíc poté, co padlo rozhodnutí posvítit si na některé firmy, padla i první trestní oznámení.

Každý den z různých koutů republiky vyráží kolona aut do vytipované firmy. Z plánovaných 120 kontrol jich úřady práce ve spolupráci s dalšími úřady během září stihly 45. Každé razii předchází pečlivá příprava, a to nejen byrokratická. „U konkrétních objektů si zjišťujeme, kde jsou únikové východy, kde se budou pracovníci pohybovat. Pokud kontrolujeme velkou firmu, potřebujeme součinnost, abychom byli schopni obsadit firmu ze všech stran,“ vysvětlil ředitel zlínského úřadu práce Zdeněk Semerád.

Z 26 dosud uzavřených šetření odhalily kontroly 19 případů nesrovnalostí. Oproti dřívějšku už přitom nepadají jen finanční pokuty, hrozí dokonce, že hříšníci přijdou o celou živnost. Nejčastější jsou úniky na sociálním pojištění.

2 minuty
Reportáž Veroniky Markové
Zdroj: ČT24

„Doporučuji, aby si čas od času i zaměstnanci ověřili, jestli je zaměstnavatel skutečně nahlásil do správy sociálního zabezpečení,“ upozorňuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Zaměstnance totiž může čekat nepříjemné překvapení. Bez platby sociálního pojištění nemají nárok na nemocenskou a zápočet do penze nebo invalidního důchodu. Pod drobnohledem je dodržování mzdových předpisů.

Bití jsou zde často samotní zaměstnanci. Někteří dostávají mnohem menší mzdu, než jim firma zaručuje, nebo nedostávají třeba příplatky za práci o svátcích. Hříšníky ministerstvo zveřejňovat nechce, Asociace malých a středních podniků celou akci podporuje.

Razie odhalují i práci načerno. Soudy už řadu nelegálních pracovníků poslaly dokonce do vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 12 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 20 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
26. 12. 2025

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
26. 12. 2025

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025
Načítání...