Lukašenko: Moskva během plynové krize lhala

Minsk – Běloruský prezident Alexandr Lukašenko obvinil Rusko ze lhaní v kauze omezení dodávek ruského plynu. Vyvrátil též, že by Minsk za Ruskem a Kazachstánem zaostával při vzniku celní unie. Moskva však uvádí, že se na ní Bělorusko nepodílí. Donedávna vřelé vztahy mezi oběma zeměmi tak v poslední době výrazně ochladly. Důvodem je právě omezování dodávek plynu, jejich cena a také nejasnosti okolo celní unie.

Kolik dluží Gazprom Bělorusku?

Ruská státní společnost Gazprom na čas omezila dodávky plynu do Běloruska. To jí totiž dlužilo peníze za surovinu. Minsk ale na oplátku obvinil Gazprom, že mu nezaplatil za tranzit plynu do Evropy. Ruská společnost nicméně zpochybňuje výši dluhu, kterou Bělorusko uvádí.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

„Co jsme nyní viděli, byly velké lži o tom, o co jde s dluhy.“

„Rusové hrubě, ale profesionálně falšují všechno, co řekneme, a my pak vypadáme jako idioti.“

Bělorusko platí za ruský plyn nejméně ze všech zákazníků Gazpromu a Lukašenko po Moskvě požaduje zachování nízkých cen výměnou za udržení své loajality. Nynější plynová krize vznikla proto, že Minsk platil za plyn stejně jako loni a nerespektoval zvýšené ceny, které mu Gazprom od letoška účtuje.

Vstupu Běloruska do celní unie prý nic nebrání

Dříve obě země uvažovaly o vytvoření celní unie, nakonec se však nedohodly a Rusko uzavřelo celní unii jen s Kazachstánem. Lukašenko dnes nicméně tvrdil, že Bělorusko ratifikovalo všechny potřebné dokumenty pro zapojení do unie. „Musím říct, že co se týká celní unie, nezaostáváme za Ruskem nebo Kazachstánem ani o půl kroku nebo o milimetr,“ prohlásil.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při jednání s ruským premiérem Putinem
Zdroj: ČT24/EBU