Liberecká slévárna Ferex-ŽSO je v konkurzu, výroba skončila

Pět měsíců po zahájení insolvenčního řízení prohlásil Krajský soud v Brně konkurz na majetek liberecké slévárny společnosti Ferex-ŽSO. Kvůli vážným finančním problémům se výroba ve slévárně zastavila už v létě, zhruba stovka zaměstnanců odešla. Podnik dluží věřitelům 290 milionů korun. Ti, kteří se dosud k řízení nepřipojili, mají dva měsíce na přihlášení pohledávek.

První přezkumné jednání se uskuteční 15. března v Brně, rozhodla soudkyně Vlasta Bruknerová. Firma má sídlo ve Znojmě, proto případ řeší brněnský soud.

Ferex-ŽSO je v insolvenčním řízení od 9. července na návrh věřitele, firmy Moravia Factor. Domáhá se tak zaplacení údajného dluhu zhruba 1,8 milionu korun za kovový šrot, který do slévárny dodala.

K insolvenčnímu řízení se v srpnu připojili i vlastníci podniku. Soud požádali o vyhlášení úpadku a prohlášení konkurzu. Slévárna měla problémy už delší dobu, od dubna neplatila ani svým zaměstnancům. Soudkyně teď žádosti vlastníků vyhověla, když vyhlásila úpadek společnosti a zároveň prohlásila konkurz na její majetek.

Ferex-ŽSO není v insolvenci poprvé

Společnost Ferex-ŽSO vznikla v roce 1992 privatizací libereckého závodu Železniční opravny a strojírny (ŽOS). Není to poprvé, co je v insolvenci. V minulosti ale umožnil soud firmě vyřešit problémy reorganizací a s věřiteli se vypořádat. Nový návrh věřitele řešil brněnský soud znovu v roce 2013, na začátku roku 2014 ho ale odmítl. Teď však soud návrhu vyhověl, podle dokumentů v insolvenčním rejstříku dluží firma téměř 90 milionů korun na sociálním a zdravotním pojištění, přes 39 milionů finančnímu úřadu a téměř pět milionů na mzdách.

Slévárna
Zdroj: ČTK/AP/Matthias Rietschel

Podle vyjádření jednatele Ladislava Řezníčka v insolvenčním návrhu se sice podařilo v roce 2013 dokončit reorganizaci a splatit závazky, nepodařilo se ale najít strategického partnera. Pak byla rozsáhle poškozena jedna z pecí, což omezilo výrobu. Do tavicí pece se navíc dostala se šrotem nevybuchlá munice a exploze stěnu pece protrhla.

„Tato havárie vedla k zastavení výroby, vyžádala si značné náklady na opravu, došlo k výpadku příjmů,“ uvádí v návrhu Řezníček. K tomu se podle něj přidal útlum odbytu a insolvenční návrh situaci jen zhoršil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoHosté Událostí, komentářů probrali navýšení rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun. Změnu schválili senátoři. Nárok budou mít ale pouze rodiče dětí narozených od 1. ledna 2027. „Obsahem zvýšení rodičovského příspěvku je i řešení problémů superdávky,“ podotkla v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) s tím, že změny pomáhají i matkám samoživitelkám. O časové hranici nároku na zvýšený příspěvek by však ještě chtěla jednat. „Nikdy to nebude spravedlivé, ať vymyslíme jakýkoli systém, 1. ledna 2027 nebo 1. ledna 2026, vždycky tam bude nějaká hranice, kdy jedni budou dostávat tu původní dávku,“ uvedl senátor Zdeněk Nytra (ODS).
před 2 hhodinami

Je to narušení rozdělení moci, hodnotí změnu rozpočtových pravidel Kupka

Jedním z nejzávažnějších bodů vládní novely o pravidlech rozpočtové odpovědnosti je podle exministra dopravy a předsedy občanských demokratů Martina Kupky možnost zvýšení výdajů státu až o deset procent. „Vláda může bez jasně definovaných podmínek navýšit výdaje dnešními čísly o více než 240 miliard,“ upozornil šéf ODS v Interview ČT24. Opoziční poslanci se tak chtějí obrátit na Ústavní soud. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 3 hhodinami

VideoČeši stále více nakupují zlevněné zboží, mezi Evropany drží prvenství

Česko drží evropské prvenství v nákupech zlevněného zboží. V akcích nakoupí zdejší zákazníci až 59 procent potravin nebo drogistického zboží. „Zákazníkům musíte nabízet pořád něco navíc, nebo přejdou ke konkurenci. U základních potravin platí, že už se mimo slevové akce neprodávají,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Obliba výhodných nákupů je ale vidět například i v módě. Lenka Čapková z Fashion Areny Prague Outlet podotýká, že „český zákazník slyší na velké slevy a výprodeje“. Nejvíce patrné je to během velkých výprodejových nebo komerčních akcí. Podíl nákupů za výhodné ceny meziročně vzrostl zhruba o dva procentní body. Zároveň také stoupá chuť spotřebitelů utrácet.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Přístavy nefungují, zrno nikdo nebere.“ Štáb ČT točil s ukrajinskými zemědělci

Vývoz letošní ukrajinské úrody se komplikuje. Ukrajinci od začátku července útočí na ruské lodě v Černém a Azovském moři, Moskva zároveň ostřeluje na denní bázi pobřeží Oděské oblasti. Velcí rejdaři se proto ukrajinským přístavům radši vyhýbají.
před 14 hhodinami

Senát schválil zvýšení rodičovského příspěvku

Senát schválil růst rodičovského příspěvku o padesát tisíc na čtyři sta tisíc korun pro rodiče dětí narozených od ledna 2027, zároveň vyzval k zavedení valorizace. Senát rovněž schválil změny v superdávce, podle kterých se podpora na bydlení nově stanoví podle okresů a ke zranitelným budou patřit samoživitelé s dětmi až do patnácti let. Horní komora ve středu též mimo jiné rozhodla, že staronovým členem Rady České televize (ČT) bude ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Nízká hladina Rýna může vést k nedostatku paliv v Německu, píše Bloomberg

Pokles hladiny Rýna vinou extrémního sucha může vést k nedostatku pohonných hmot v Německu a přimět Švýcarsko čerpat strategické zásoby ropy. Ohrožena je další kriticky důležitá vodní cesta, píše agentura Bloomberg. Připomíná, že by to byla už čtvrtá přepravní oblast, která je prakticky vyřazena z provozu po Hormuzském průlivu, přístavech v Černém moři a úžině Báb al-Mandab v Rudém moři.
před 14 hhodinami

Červený: Plavební stupeň v Děčíně by se měl začít stavět za tři roky

Plavební stupeň Děčín by se měl začít stavět mezi zářím a říjnem 2029, řekl po jednání českých a saských ministrů šéf resortu životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Stavba má zajistit celoroční splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Náklady se pohybují mezi šesti a osmi miliardami korun. Z toho čtvrtina je podle Červeného určena na opatření, která mají kompenzovat dopady na životní prostředí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Zpomalte vývoj AI, volají zaměstnanci předních technologických firem

Více než 1100 zaměstnanců předních technologických firem vyzvalo americkou vládu, aby podpořila mezinárodní spolupráci na vytvoření nástrojů, které by umožnily řídit tempo vývoje nejpokročilejší umělé inteligence (AI). Podle nich se vývoj zrychluje natolik, že současné bezpečnostní a regulační mechanismy nemusejí udržet krok, uvedla agentura Reuters.
před 23 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.