Komise hodlá chránit unijní trh před zahraniční konkurencí se státní podporou

Evropská komise ve středu zveřejnila zatím nezávazný návrh počítající s možností pokut pro mimounijní firmy, které jsou zvýhodněny různými formami státní pomoci. Unijní exekutiva jim chce také ztížit možnost získání kontroly nad evropskými společnostmi.

Brusel navrhuje pravidla zejména s ohledem na posilující globální vliv čínských firem těžících z podpory Pekingu. Mohou však postihnout i velké podniky z dalších asijských zemí, ale také třeba ze Spojených států či Velké Británie, která na konci roku přestane být součástí jednotného unijního trhu.

Komise tím hodlá srovnat podmínky pro zahraniční firmy s pravidly, která znemožňují těžit ze státní pomoci podnikům evropským.

  • Komise v dokumentu navrhuje, že pokud mimounijní firmy získají za tři roky od státu pomoc převyšující 200 tisíc eur (5,4 milionu korun), mohl by Brusel moci zahájit kontrolu jejich aktivit na společném trhu a v krajním případě je potrestat pokutou. 
  • Mezi nedovolenou podporu řadí návrh například úvěry s nulovými úroky, státní garance či daňové úlevy.
  • Zdroj: ČTK

Druhá část opatření má ochránit unijní trh před snahou státem podporovaných firem přebírat kontrolu nad evropskou konkurencí.

Zahraniční podniky kupující podíl přes 35 procent ve firmě z EU, která má roční tržby přes 100 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy korun), budou podle návrhu muset komisi informovat, zda v posledních třech letech obdržely státní podporu v hodnotě přes deset milionů eur. Pokud toto pravidlo poruší, mohou rovněž dostat pokutu či může komise koupi zablokovat.

Evropská ekonomika je otevřená a úzce propojená se zbytkem světa. Pokud to má být i nadále její předností, musíme zůstat ostražití. Proto potřebujeme ty pravé nástroje, které zajistí, aby zahraniční subvence nenarušovaly náš jednotný trh.
Margrethe Vestagerová

Navržený dokument je základem pro veřejnou debatu, která potrvá do září a v níž se navrhovaná kritéria mohou změnit. Poté chce Komise přijít s právně závaznou normou, kterou by předložila ke schválení členským státům a Evropskému parlamentu.

Podle některých diplomatů ale není zdaleka jisté, zda návrh získá souhlas unijních zemí. Část jich může mít například obavy z toho, aby nová pravidla neomezila tok investic do podniků, které jsou v problémech kvůli koronavirové krizi. Někteří europoslanci pak dávají najevo obavy z toho, aby se EU v případě schválení navrhované strategie nestala terčem odplaty ze strany Číny a dalších zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 6 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 11 hhodinami

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému Lukoilu

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému ropnému gigantu Lukoil. Zdůvodňuje to snahou umožnit čerpacím stanicím mimo Rusko udržet provoz. O čtvrtečním oznámení Washingtonu informuje agentura AFP.
před 23 hhodinami

Minoritní akcionáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax

Spolek minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ podal žalobu na stát kvůli windfall tax. Mimořádná daň z neočekávaných zisků podle spolku menšinové akcionáře společnosti poškodila, uvedl ve čtvrtek server iRozhlas.cz.
včera v 16:19

Meziroční inflace zvolnila na 2,1 procenta, odhadl ČSÚ

Meziroční inflace je nejnižší od letošního dubna, v listopadu zpomalila na 2,1 procenta z říjnových 2,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny v listopadu klesly o 0,3 procenta. Konečnou hodnotu listopadové inflace zveřejní ČSÚ 10. prosince, v předchozích měsících její hodnotu pokaždé potvrdil.
včeraAktualizovánovčera v 14:10

Během pár týdnů se vyrovnaný rozpočet nedá sestavit, říká Ševčík

Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miroslav Ševčík (za SPD) mluvil ve středečním Interview ČT24 zejména o rozpočtu na rok letošní a příští. Prozradil, kterým resortům by peníze přidal, kterým naopak sebral. Opakovaně kritizoval končící vládu. Zároveň ale připustil, že vyrovnaný rozpočet se „během pár týdnů“ sestavit nedá. Také sdělil, kdy chce prý šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámit, jak hodlá vyřešit svůj střet zájmů. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
včera v 12:06
Načítání...