Irsko plní sliby, dostane třetí část pomoci

Brusel - Irové zdárně pokračují v dohodnutých reformách, jimiž je podmíněno uvolňování peněz ze záchranného fondu. Podle dnešní zprávy Evropské komise o hodnocení červencové expertní mise EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Irsku může tato země dostat třetí část pomoci. Jedná se o 5,5 miliardy eur (135 miliard korun), které Irsko získá ve dvou tranších na konci září a na konci října.

„Program běží, jak má,“ uvedla komise. Fiskální reformy byly podle ní zatím během tohoto roku uspokojivé. Zdá se rovněž, že se podaří dodržet dohodnutý schodek letošního rozpočtu, který by neměl být vyšší než 10,5 procenta HDP. Irsko jako druhá země eurozóny po Řecku loni muselo požádat partnery o pomoc kvůli dluhové krizi. Kromě nich se ke stejnému kroku rozhodlo i Portugalsko. Celková hodnota dohodnuté pomoci pro Irsko činí 85 miliard eur a pro Portugalsko 78 miliard eur. 

Řecko má s plněním podmínek problémy

Experti EU, MMF a také Evropské centrální banky na základě dohod o získání peněz průběžně kontrolují plnění podmínek těmito státy. Zatímco Portugalsko a Irsko zatím postupují bez větších problémů, Řecko je na tom hůře. Atény by podle některých očekávání nyní některé podmínky nemusely splnit. 

Zástupci mezinárodních věřitelů před několika dny v rámci kontrol Řecko opustili, aby dali tamní vládě víc času na dokončení prací na rozpočtu pro rok 2012 a reformách. Atény ale očekávají, že Řecko dalších osm miliard eur ze slíbené pomoci získá ještě tento měsíc, jak bylo plánováno. 

Řecko
Zdroj: ČT24

Řecko má podle prvního záchranného plánu postupně získat půjčky ve výši 110 miliard eur výměnou za razantní úspory a reformy. Tato suma se ale ukázala být jako nedostatečná pro záchranu země, takže v červenci se eurozóna s partnery dohodla na dalším záchranném balíku ve výši 109 miliard eur.

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger dnes uvedl, že výběr daní a privatizaci státního majetku v Řecku by měly převzít ostatní členské země. Podle něj se zemi nedaří odstraňovat dluhové problémy kvůli slabé státní správě.